Denník N

Newsfilter: Človek, čo ochraňoval ženy, zomrel. A útočníka začala brať prokuratúra vážne

Henry John Acorda
Henry John Acorda

1. Útok v centre Bratislavy sa skončil smrťou. 2. Danko bude diskutovať o parlamentarizme v Moskve. 3. Opozícia pred komunálnymi a prezidentskými voľbami ukazuje, ako sa nevie dohodnúť. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát, FB status, Shooty a MMŠ.

Správy víkendu vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Útočník zrejme skončí vo väzbe

V sobotu polícia opätovne zadržala muža, ktorý na bratislavskej Obchodnej ulici dobil iného muža po tom, čo sa tento zastal žien, ktoré útočník obťažoval. Polícia útočníka už raz zadržala, ale prokurátor jeho väzbu neodobril. K druhému zadržaniu došlo až po tom, čo napadnutý muž zomrel. Útočníka napokon navrhli vziať do väzby a obvinili zo zabitia.

V prípade vyvstáva veľa otázok a na odpovede si budeme musieť ešte chvíľu počkať, no je dobré pýtať už teraz.

Čo sa zmenilo? Kým policajti si zaslúžia pochvalu za to, že sa im podarilo zadržať útočníka hneď dvakrát, postup okresnej prokuratúry vyvoláva pochybnosti. Ako je možné, že najprv toho istého človeka pustili na slobodu, a o niekoľko dní neskôr mu navrhli útekovú väzbu? Že by to bolo tým, že obeť v nemocnici svojim zraneniam nakoniec podľahla? Alebo skôr tým, že sa o prípad začali zaujímať novinári, až si prípad všimli na generálnej prokuratúre, ktorá nakoniec do veci zasiahla? Napokon, nebolo by to v poslednom čase prvýkrát, keď sa nejaký prípad rozhýbal až po tom, čo sa prostredníctvom médií dostal na verejnosť.

Druhá vec je medzinárodný rozmer zabitia. Človek, ktorý obraňoval ženy a zrejme preto ho útočník zbil, bol z Filipín. Takáto vec často prenikne aj za hranice krajiny a vrhne zlé svetlo nie na konkrétneho páchateľa, ale na mesto či štát, kde k nej došlo. Potom je otázka: prečo sa politici neozvali skôr, neodsúdili útok skôr, ale často až v priebehu víkendu a niekedy až v reakcii na otázku novinára?

Prečo sa to opakuje? A ešte je tu predsa len aj otázka na políciu. Nie je to prvýkrát, čo na bratislavskej Obchodnej ulici došlo k incidentu, ktorého obeťou bol viditeľne inak vyzerajúci cudzinec,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie