Stanislav Griga: Keď som prestúpil do Sparty Praha, rodičia si to doma odniesli. Vraj som bol zradca národa

Počas kariéry vyštudoval právo. Každý rok chodí do Indie, nepije alkohol. Stanislav Griga trénoval aj slovenskú reprezentáciu.

Stanislav Griga. Foto – archív tasr

Najkrajšie roky hráčskej kariéry prežil v Sparte Praha, s ktorou získal päť majstrovských titulov a zahral si aj v európskych pohárových súťažiach. Stanislav Griga má za sebou aj úspešnú trénerskú kariéru a vrchol zažil pri slovenskej seniorskej reprezentácii. Dnes pomáha Žiline vychovávať mladých útočníkov.

Dlhšie ste sa nepohybovali vo futbalovom prostredí. Čo ste robili?

Viac než štyridsať rokov som mal v hlave len futbal a teraz som zistil, že nie je stredom vesmíru. Užívam si rodinný život a venujem sa aj ostatným športom. Futbal je však stále so mnou, aj keď ma už nie je vidieť ako predtým.

Pochádzate zo Žiliny. Hrali ste tam a neskôr aj trénovali. Čo vás motivovalo, aby ste sa vrátili do známeho prostredia a začali trénovať útočníkov?

Dlhšie mi vŕtalo hlavou, že už niekoľko rokov nevieme vychovať kvalitného strelca. No nielen mne, ale aj ďalším ľuďom, ktorí sa pohybujú vo futbale. Pohrával som sa s myšlienkou vytvoriť vlastnú akadémiu, ktorá by bola len pre útočníkov. Odradila ma však napríklad administratíva či logistika. Navyše, musel by som zháňať sponzorov a rokovať s klubmi, aby uvoľnili niektorých hráčov. Ponuka Žiliny prišla v správnom čase a venujem sa iba tomu, že prídem na tréning a mám na starosti len útočníkov.

Tréner útočníkov je na Slovenskou rarita. Aká je vaša konkrétna náplň práce?

U nás je to nezvyčajné, ale v špičkových európskych kluboch to už niekoľko rokov funguje. Klobúk dolu pred Žilinou, že zachytila tento trend. V klube vôbec nepracujem s hráčmi, ktorí sú v prvom tíme, ale mám na starosti len mladších útočníkov od 17 do 21 rokov, ktorí ešte nie sú verejnosti veľmi známi.

V Žiline pôsobí aj najlepší strelec poslednej sezóny Fortuna ligy Samuel Mráz. Môže byť v budúcnosti kľúčovým útočníkom reprezentácie?

Zatiaľ má len 21 rokov a nie je ešte hotovým útočníkom. Je však na veľmi dobrej ceste, no formu musí potvrdzovať aj v budúcich sezónach. Zatiaľ sme totiž nevychovali útočníka typu Roberta Lewandowského, ktorý pravidelne strieľa góly a rozhoduje dôležité zápasy v klube aj v reprezentácii.

V slovenských tímoch chýbajú klasickí zakončovatelia a prednosť dostávajú legionári. Prečo je to tak?

Toto je však celoeurópsky trend. Keď nevieme vychovať útočníkov a v kluboch chýbajú, dopĺňame ich voľnými hráčmi z celého sveta, ktorí sú aj cenovo dostupní.

Akými vlastnosťami musí v súčasnosti disponovať kvalitný útočník?

Futbal sa neustále zrýchľuje a prvotriedny kanonier musí byť všestranný. To znamená, že by mal byť obratný, vedieť skvele pracovať obidvoma nohami, mať dobrý výber miesta a hlavne inštinkt na góly. Veľa hráčov to dokáže urobiť na tréningu, ale v zápase dostanú mentálny blok a góly neprichádzajú.

Ste členom Klubu ligových kanonierov s 123 gólmi. Paradoxne ste však začínali ako záložník. Prečo ste sa presunuli do útoku?

Popri futbale som hral aj basketbal a vďaka tomu som získal väčší odhad, čo mi pomáhalo pri hlavičkovaní. Potom som začal dávať góly, a tak som skončil v útoku. Vedel som byť v správnom čase na správnom mieste.

Stanislav Griga (56)

Narodil sa 4. novembra 1961 v Žiline. Počas aktívnej kariéry hral za Žilinu, Spartu Praha a po páde železnej opony za Feyenoord Rotterdam a Rapid Viedeň. Ako tréner viedol Žilinu, Trenčín, Slovan Bratislava, Dubnicu, Liberec, Spartu Praha, Liberec, Viktoriu Žižkov, Senicu a Michalovce. V rokoch 2012 až 2013 bol spolu s Michalom Hippom trénerom slovenskej reprezentácie. Momentálne vedie útočníkov v MŠK Žilina.

 

Zradca národa

V Žiline ste ako 19-ročný strelili 25 gólov za sezónu. Potom nasledoval váš prestup do Sparty Praha, no lanáril vás aj Slovan Bratislava. Prečo ste sa rozhodli odísť práve do Prahy?

V tom období sa na Slovensku veľmi riešilo, že ako veľký talent som dal prednosť Sparte. Nikdy som to však neoľutoval a bolo to moje najlepšie rozhodnutie v kariére. Slovan neskôr zostúpil do druhej ligy, kým v Sparte som zažil skvelú éru, ktorá mi otvorila aj dvere do reprezentácie. Klubu veľmi vďačím za šancu, ktorú mi dal.

Niektorí fanúšikovia vás potom označili za zradcu. Ako ste sa s tým vyrovnávali?

Keďže som žil v Prahe, vnímal som to iba okrajovo. Moji rodičia si to odniesli za mňa a dokonca im niektorí ľudia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |