Denník N

Asi si to nechcete priznať, ale vaše dieťa má pravdepodobne obľúbeného rodiča, a nemusíte to byť vy

Foto - Flickr.com/Niyati Bane
Foto – Flickr.com/Niyati Bane

Deti ľúbia oboch rodičov rovnako a zároveň niekedy jedného z rôznych dôvodov uprednostňujú.

Otázka: „A koho máš radšej mamičku alebo otecka?“, je zrejme jedna z najnevhodnejších otázok vôbec. A aj najzbytočnejších, lebo predpokladáme, že dieťa odpovie, že oboch rodičov ľúbi rovnako, alebo vlastne ani nechceme vedieť odpoveď a dieťaťu len spôsobíme stres.

Pravdou však je, že hoci väčšina (hovoríme o ideálnom stave, keď sú obaja rodičia v živote dieťaťa prítomní a vzťahy neovplyvnili nezhody medzi rodičmi, domáce násilie a podobne) detí má svojich rodičov rovnako rada, sú obdobia, keď jedného z nich preferujú viac. A nezriedka sa stane, že po istom čase názor zmení a primkne sa k druhému.

Platí aj to, že „druhý najobľúbenejší rodič“ to niekedy nesie ťažko, čo môže spôsobovať, že rodičia začnú medzi sebou súťažiť o priazeň svojho potomka, čím sa naruší dynamika v celej rodine. Extrémne je to napríklad v prípade, ak manželstvo rodičov smeruje ku krachu, či je v rozvodovom konaní a dvojica sa nenaťahuje len o sedačku či obľúbený obraz, ale aj o popularitu u detí.

Je to prirodzené

„Deti ľúbia oboch rodičov rovnako a zároveň niekedy jedného uprednostňujú. To že je jeden obľúbenejší, ukazuje na to, že je dieťa k nemu priťahované silnejšie ako k druhému. Dieťa môže preferovať rodiča, ktorý mu viac dovolí, alebo rodiča, čo ho viac podporuje v jeho športových, umeleckých alebo intelektuálnych záujmoch, prípadne má rovnaké záľuby. V procese svojho vývoja sa dieťa búri proti hraniciam, požiadavkám, pravidlám a očakávaniam. Je zrejmé, že nemá až tak v obľube rodičia, ktorý si všetko toto vyžaduje dôslednejšie a je aj častejším svedkom zlyhaní dieťaťa, a teda aj jeho kritikom,“ opisuje fenomén americká psychologička Ellen Weber Libbyová.

Podľa nej je všetko toto prirodzené a malo by sa o tom viac hovoriť, lebo nevyslovené veci v rodinách spôsobujú problémy a môžu aj poškodiť vzťahy medzi rodičom a dieťaťom.

„Všetci ľudia sú si vedomí toho, že takmer vždy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie