Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Čo môžeme spraviť po smrti Henryho Acordu

1. Verejnosť reagovala na smrť Henryho presvedčivejšie ako politici 2. Andrej Danko poprel fake news ruskej štátnej dumy 3. Rezervy firiem na zvyšovanie platov sú menšie, než sme dúfali.

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Správy dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Verejnosť reagovala na smrť Henryho presvedčivejšie ako politici

Juraj H., ktorý v Bratislave na smrť dobil Henryho Acordu z Filipín, keď sa snažil ochrániť svoje priateľky, bude z rozhodnutia súdu čeliť vyšetrovaniu za mrežami. Ak prípad formálne nesfušujú sudcovia harabinovského typu či prokurátori s charakterom Dušana Kováčika a ak sa Jurajovi H. podarí dokázať vinu, tak dostane za zabitie najviac desať rokov. V prípade preukázania vyššej závažnosti jeho činu či rasového motívu, o ktorom však zatiaľ nie sú známe žiadne jasné indície, by mohol sedieť až pätnásť rokov.

Človek ako trofej. Pri posudzovaní závažnosti Jurajovho konania bude mať súd okrem svedeckých výpovedí aj nahrávku incidentu z pouličnej kamery, ktorú dnes zverejnila TV Markíza.

Je na nej vidno, ako Juraj po zrejme smrtiacom kopanci do hlavy a následnej Henryho strate vedomia kladie na svoju obeť nohu a fotografuje sa, akoby skolil leva.

Výsledok a ohavnosť Jurajovho skutku obrátili na seba väčšinu verejnej pozornosti, ale nebol to jediný exponovaný násilný čin z posledných dní. Skupina trenčianskych homofóbov napadla koncom týždňa pár gejov v Trenčíne.

Zahraničie závidí. Tieto činy sa stali nezávisle od seba, ale spája ich násilie a tupé zlo. Smrť Henryho prekročila hranicu mlčania aj medzi vysokými štátnymi úradníkmi a politikmi, postupne čin odsúdili premiér Pellegrini i ministerka vnútra Saková.

Postoj strany Smer však vystihuje ich facebooková komunikácia: vo štvrtok večer komentovali Pellegriniho vyhlásenie k hoaxu o Marakéšskej deklarácii slovami:

Strana SMER – SD svoj názor na kvóty nezmení, vždy bude proti nim. V tom môžu mať naši občania absolútnu istotu. Nebáť sa vyjsť večer na ulicu je pre Slovákov samozrejmosťou, no mnohé krajiny Západu nám tento luxus ticho závidia.

V kontexte informácií o smrti Henryho to pôsobilo tak idiotsky, že jediným vysvetlením mohlo byť, že v čase zverejnenia im ešte nedopli súvislosti. Lenže ten status tam stále visí, dokonca si sponzorovali jeho publicitu, takže idiotský dojem nie je výsledkom nešťastného načasovania, ale mozgovej aktivity konkrétnych ľudí.

Pochod za Henryho. Ak v tupom dusne, ktoré nastalo po Henryho smrti, niekto hľadá východisko či aspoň náznak nádeje, že nie je všetko zlé, tak, našťastie, má kde.

Najprv

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Útok na Henryho Acordu

Slovensko

Teraz najčítanejšie