Denník N

Odomykáme – Policajný prezident Lučanský: Načo budem hovoriť o Kočnerovi? Presvedčia vás až skutky

Nový policajný prezident Milan Lučanský hovorí, že v Moldave nad Bodvou boli aj podozrenia, že Rómovia sa zbili sami. Zohnať ľudí na policajné funkcie je podľa neho ťažké, keďže ide len o dočasné obdobie.

Prečo ste na tlačovej besede, kde vás predstavovala ministerka Saková, povedali, že vašimi prioritami sú migranti a terorizmus?

V ten deň ma ovplyvnilo, že bol teroristický útok v Belgicku, kde zomreli policajti. Zatiaľ sa všetci tvárime, že sa nás to netýka, kým sa tu niečo nestane. Ak sa tu niečo také stane, už bude neskoro, preto sa na to budem pýtať. Pokiaľ ide o migráciu, vidíte, čo sa deje na Blízkom východe. Ak nás v Turecku nepodržia, môžeme sa pripraviť na veľkú vlnu a budeme mať čo robiť.

Verejnosť však po vražde novinára a aj teraz Filipínca čakala, že poviete, že vašimi prioritami je vyriešenie vraždy, kauzy, o ktorých písal Ján Kuciak, alebo extrémizmus. Preto aj ľudia stáli na námestiach a preto došlo aj k zmenám na ministerstve vnútra.

Chápem, čo hovoríte, ľudia chceli zmenu a tá sa udiala. To, čo hovoríte, to je samozrejmosť, ja som hovoril o víziách. Mám vám rozprávať, že Kočner bude potrestaný? Potom sa ma každý mesiac budete pýtať, čo je s tým Kočnerom.

Každý týždeň.

Tak vidíte. V konkrétnych veciach vás presvedčia len skutky, nie rozprávanie do vetra. Nezávisí všetko len od môjho názoru, závisí od svedkov, prokuratúry, všetkého možného. 

Kočner aj Bašternák sú kauzy, kde až keď novinári napísali, ako to nebolo vyšetrené, sa začalo normálne konať. Veď to vyzerá, že Kočner mal na polícii dvoch svojich vyšetrovateľov – Jombika s Barochovským –, ktorí vyšetrovali všetky veci, čo sa ho týkali, a vždy v jeho v prospech. Je to v poriadku?

Viete, ja som to nevyšetroval. Pokiaľ ide o tých dvoch pánov vyšetrovateľov, nebudem hovoriť, čo všetko sme okolo toho robili. Dnes preukázať korupciu je dosť ťažké a pri policajtoch dvojnásobne. Každé podozrenie alebo každý anonym, ktorý prišiel na inšpekciu, sa riešil. Nie som z tých, ktorí by takéto správanie tolerovali. Treba si počkať, inšpekcia niektoré výsledky čoskoro zverejní.

Ako vnímate to, že sa Kočner vyhrážal Jánovi Kuciakovi a teraz aj Adamovi Valčekovi zo SME, že o ňom bude zbierať informácie?

Ak svojím konaním naplní skutkovú podstatu trestného činu, má smolu.

Je v poriadku, že vyšetrovateľ zobral mobil českej novinárke Pavle Holcovej, ale u Kočnera nebola ani domová prehliadka, ani mu nikto nezobral mobil?

Tu neobjasňujeme krádež bicykla, ale vraždu. Urobím čokoľvek, aby sa to stalo. Ak je všetko čisté, nemá pani Holcová čo skrývať. Schovávať sa za novinárske zdroje – bavíme sa o vražde. Ak by to bol váš brat, nechceli by ste vedieť, ako to bolo? Možno aj Kuciak by chcel, aby ukázala ten mobil, aby bolo jasné, kto to urobil jemu a jeho priateľke.

A Kočnerov mobil netreba pozrieť? Kuciakovi hrozil, že o ňom bude zbierať údaje, a v tom mobile by tie údaje predsa mohli byť.

Určite je to logická otázka, a keby som bol vyšetrovateľ, je dosť možné, že by som Kočnerovi mobil zaistil.

Váš predchodca Tibor Gašpar dal rozhovor Hlavným správam, konšpirátorskému webu, kde hovorí, že konečne môže rozprávať s nezávislým médiom. Polícia pritom na Facebooku bojuje proti hoaxom, ktoré tento web zverejňuje. Dali by ste Hlavným správam rozhovor?

Neviem ani, kto to je, vôbec to nepoznám. Polícia intenzívne bojuje proti hoaxom. Obráťte sa na pána Gašpara, je už v civile a bolo to jeho osobné rozhodnutie.

Gašpar bol kritizovaný za konšpirátorské vyhlásenie, že „Európania sa stávajú nevoľníkmi vo vlastnej krajine vďaka uplatňovaniu ľudskoprávneho imperializmu zo strany protinárodných štruktúr,“ že mimovládky vytvárajú sprisahania a podobne. Aký máte názor na migráciu vy?

Mňa nezaujíma, kto si čo myslí, iba fakty. Vo svojej práci pracujem s mnohými informáciami, ale ak niečo nemáte na papieri alebo na výsluchu, tak je to o ničom a nemá zmysel to šíriť ďalej. To je pre politikov. Policajti majú byť apolitickí.

Za rok udelí Slovensko azyl asi 12 cudzincom. Ako to číslo vnímate?

Azyl sa udeľuje na základe platných zákonov schválených v Národnej rade a treba sa obrátiť na poslancov, či je to adekvátne číslo alebo nie. Ale poviem vám príklad z rokovania Europolu. Keď sme sa neoficiálne rozprávali napríklad s Holanďanmi, tak sa pýtali, koľko mešít sme na Slovensku postavili za minulý rok. Povedal som, že ani jednu, a oni mi povedali, nech nám to vydrží. Oficiálne, za stolom pred komisármi EÚ, však hovoria pravý opak. Nemám nič proti ľuďom, ktorí sem prichádzajú z rodinných dôvodov alebo že ich niekto prenasleduje, ale ak popri nich prejde ďalších 30 takých, ktorí sa na námestí na Vianoce odpália, tak to bude vážne. Teraz všetci hovoríme o útoku na Filipínca na Obchodnej ulici. Je to tragédia, ale ak tam príde nákladiak a zabije 50 ľudí, bol by som zvedavý, čo by so mnou médiá robili. Potom budú hovoriť, že sme mali zabezpečiť hranicu, aby sme nedopustili, že sem takíto ľudia prídu. Ak tu má byť migrácia, nech je kontrolovaná, s odtlačkami prstov a podobne.

Zostávajú vo funkciách Peter Hraško a Róbert Krajmer?

Krajmer už nie je vo funkcii, nie?

Je vedúci oddelenia komunikácie a prevencie.

Určite si spravím nejaký audit, ale keď som pôsobil na inšpekcii, neprišiel na nich žiadny anonym ani trestné oznámenie.

Mária Krajmerová bola akcionárkou obchodného domu Styla v hodnote niekoľko desiatok miliónov eur, a keď sme chceli vysvetlenie, neboli toho ona ani jej manžel schopní.

Počkajme si na správu, ktorú robí finančná polícia pod dozorom nezávislej prokuratúry. Aj mňa nejaký chrapúň z Ameriky obvinil, ako som prišiel k bytu, a všetko som vydokladoval. Ak sa zistia pochybenia, budem sa s ministerkou rozprávať o tom, či je pán Krajmer vhodný na to, aby zostával na tlačovom oddelení.

Krajmer bol jeden z najkritizovanejších policajných funkcionárov, aj preto, že pod jeho vedením Národná protikorupčná jednotka nič zásadné nevyšetrila. Bol tiež na mieste vraždy Jána Kuciaka, hoci o ňom a o jeho manželke písal. Jemu teraz chodia všetky otázky novinárov na políciu. Je to normálne?

Na komunikačnom oddelení príde k zmenám, pracujeme na tom. Cez pána Krajmera nejde nič, nemá prístupy ani do komunikačného systému, všetky odpovede už idú cez Andreu Dobiášovú.

Peter Hraško má ako riaditeľ NAKA priamu zodpovednosť za všetky nevyšetrené kauzy. Ako bude polícia dôveryhodná, ak on bude ďalej vo funkcii?

Na rôznych kauzách robia viaceré zložky. Musel by mať hlavu koňa, aby to vedel všetko ovplyvňovať a riešiť, aby mu niečo neušlo. Ak by sa to dialo, určite by boli také informácie. Ak máte informácie, že tlačí na vyšetrovateľov, von s nimi. Ani mňa veľa ľudí nemá rado, už som počul aj to, že staviam hotel na Chopku.

Advokát mamy Martiny Kušnírovej Roman Kvasnica povedal, že policajní funkcionári, o ktorých Ján Kuciak písal, by vôbec nemali prichádzať do styku s vyšetrovaním vraždy, kritizoval aj NAKATOK – systém, do ktorého policajti odosielajú všetky informácie. Nemá pravdu?

Vo veci vykonáva dozor prokurátor. Navyše ja som dočasný policajný prezident. Ak chcete robiť prácu zodpovedne, musíte sa obklopiť ľuďmi, ktorým veríte, ale keď som sa teraz opýtal niektorých ľudí, či mi nejdú pomôcť, nechce sa im, lebo sa pýtajú, čo s nimi po polroku bude. Boja sa, že ich odpália ako Lučanského ľudí. Aj mňa z polície vyhodili bez udania dôvodu a viem, čo to je a aké následky to malo na mojej rodine. Nie je to príjemné, keď vám pred domom stojí televízia a točí ho.

Viete povedať, čo všetko vlastníte?

Ukážem vám svoje majetkové priznanie.

Prečo nemáte na dome žiadnu hypotéku?

Mal som kedysi hypotéku. Pôvodný rodinný dom, ktorý som mal, som splácal štátnemu fondu rozvoja bývania 15 alebo 20 rokov. Predal som ho, manželka pre narušené susedské vzťahy chcela ísť inde. Peniaze mi prišli na účet, všetko sa dá overiť. Naskytla sa príležitosť kúpiť pozemok. Kým som postavil nový dom, zobrali sme si do nájmu malý domček, platili sme asi 600 eur mesačne. Švagor má veľkú stavebnú firmu v Amerike, bol ochotný nám aj požičať. Ale predali sme krčmu na Podháji, na ktorú sme tiež mali úver. Manželka ju potom mala chvíľu ešte v prenájme, ale už to zrušila. Ako zrušili automaty, už to nemalo zmysel. Ja som tiež nechcel, aby sa tam predával čierny alkohol alebo bol niekto zamestnaný načierno.

Koľko stál váš dom?

To neviem presne povedať, ale už som počul rôzne odhady. Je tam urbárska cesta, bývalá tanková, nechodí tam pošta, nerobí sa tam zimná údržba, plyn tam nikdy nebude a smeti doma separujem a na aute ich vozím dole. Je to vedené ako záhradkárska oblasť. Už som párkrát rozmýšľal, že to predám a odsťahujem sa.

Kam?

Skoro celú rodinu mám už v Amerike, mňa tu držia už len rodičia a svokor.

O vás bývalý policajný prezident Spišiak povedal, že kým ste boli vo vedení polície, Mello bol na slobode, a keď ste odišli, bol zadržaný. Za tento výrok ste ho aj zažalovali. Neviem, či správne rozumiem vášmu sporu o Mellovi, ale vy ste ho vraj zadržali v súvislosti s nejakou Černákovou vraždou a on vám sľúbil, že bude svedčiť. Pustili ste ho a mali ste ho pripraveného ako svedka. Do toho však iný tím prišiel s tým, že ho chce zadržať pre objednávku vraždy v Moste pri Bratislave. Vy ste nesúhlasili, lebo ste považovali jeho výpoveď v kauze Černák za dôležitejšiu. Je to tak?

Zhruba to sedí a tu by som aj skončil. Je tam ešte veľa vecí, ktoré sú predmetom utajovaných skutočností a o ktorých by som nemal rozprávať. Týkali sa aj ďalších prípadov, ktoré sa mohli objasniť, a niektorí ľudia by len pozerali.

Prečo ste sa potom pohádali a takmer súdili?

Mello bol len nástroj. Tiež som nikdy nepovedal, že kým bol Spišiak vo funkcii, tak Kýbel ušiel, a keď som bol ja, tak sme ho zadržali. Viem, že nemal s Kýblom nič spoločné, takisto ako som ja nemal nič spoločné s útekom Mella. Páčilo sa im to ako marketingový ťah, tak to zneužili. Mali potrebu si do mňa kopnúť a to ma urazilo. Ich štýl komunikácie ma zarazil. Ako keby som s ním ja niečo mal. Veď ja som sa s ním stretol dvakrát v živote.

Ako keby ste ho vždy varovali, pretože ste ho mali rozrobeného ako svedka v Černákovi.

Nikdy a som ochotný ísť na detektor lži. Keď sme Karola Mella prvýkrát zadržali, tak vypovedal. Bol dôležitý svedok do trestného konania v Černákovi.

Ale na súde nikdy ako svedok nevypovedal.

Nie, lebo potom už ušiel. Začali naňho robiť inú akciu a vyplašili ho.

Bol Mello dôležitý svedok? Veď Černák dostal doživotie aj bez neho.

Vtedy ešte nedostal, bolo to ešte pred hlavným pojednávaním v Prešove. Mello potvrdzoval jednu dôležitú vraždu a myslím, že to bol len začiatok.

Ako vnímate to, že je na Belize a nič mu tam nehrozí?

Budem za to, aby prišiel na Slovensko a bol konfrontovaný so spravodlivosťou. Už ako to dopadne, bude na súdoch a na ňom.

Ďalší potenciálny svedok, ktorý je v zahraničí, je bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík, ktorý bol pri únose prezidentovho syna do Rakúska. Keď povedal, že chce svedčiť, Robert Kaliňák a Tibor Gašpar to hneď dehonestovali, že je klamár.

Som za to, aby prišiel na Slovensko a bol konfrontovaný s dôkazmi, či to tak bolo. Títo ľudia začínajú spolupracovať až pod tlakom, keď sú konfrontovaní s vlastnou minulosťou.

Ale to je bežné a každá takáto výpoveď by sa mala preveriť bez toho, aby sa dopredu hneď hovorilo, že klame.

Určite.

Na tlačovej besede ste kritizovali novinárov, že dávajú priestor Černákovi a jeho obhajcovi. Ak však on teraz chce svedčiť, že si napríklad Pavol Rusko objednal vraždu, to nie je pozitívne a netreba to preveriť?

Viete, ja som s Černákom chodieval na konfrontácie, vozili sme ho na miesto činu a mal veľakrát možnosť spolupracovať, ale nikdy nechcel. Väčšinou nás len naťahoval a skúšal, čo všetko vieme. My sme mu vysvetľovali, že Miki, ak budeš vypovedať neskoro, už to nebude také dôveryhodné. Vždy má šancu ten, kto je prvý. Myslíte, že by som ich všetkých nepozatváral? Veď mne to bolo jedno, akurát nám pod určitým vedením polovica poutekala, ale ja som za to nemohol.

Pod akým vedením?

Nemyslím vedenie policajného zboru, ale vedúceho tímu, ktorý nám vtedy šéfoval. Nebudem ho radšej menovať.

Ak teraz Černák vypovedá, nie je to dobré?

Jeho pohnútky sú jasné.

Pri takýchto ľuďoch sú vždy zištné pohnútky.

Veď mal možnosť. Aj keď som odišiel z tímu, tak za ním chodil nový vyšetrovateľ, pani prokurátorka, prečo im to vtedy nepovedal? Stále hovoril, že ako to bude, keď on raz začne rozprávať na politikov a na siskárov, veď ja by som si nič iné neprial, len aby začal rozprávať, ale nakoniec nikdy nič nemal. Vždy to boli len drísty a chcel sa ukazovať. Napríklad médiá ukameňovali Gustáva Krajčiho, vtedajšieho ministra vnútra, že s ním bol na poklepávaní základného kameňa. To bol rok 1997. On vtedy o Černákovi vôbec nevedel. Vtedy si nás zavolal, bolo pred voľbami a chcel výsledky. Ja som mu povedal, že veď aj vy ste boli s mafiánmi, mal som už vtedy tú fotku a ukázal som mu ju a on fakt nevedel, že kto je Černák. Bol úplne vyvalený. Viem, kto z HZDS mal s Mikim kontakty, ale o ňom nikdy svedčiť nechcel.

Museli ste sa kvôli Černákovi aj skrývať?

Nie, ale vtedy som býval v Záturčí v trojizbovom byte. Mal som starého Favorita. Vždy to bolo tak, že som nechal manželku a deti na schodoch, spravil som povinné tri kliky pod autom, či tam nie je bomba, naštartoval som a až potom som im ukázal, že môžu nastúpiť. Taká bola vtedy doba. Robili sme všetko pre to, aby sme ho zadržali. Sudkyni na krajskom súde pani Cabanovej zhorelo auto a bol som na porade s pánmi Lipšicom aj Palkom, aby sme to riešili. Všetkým som vtedy vyhovoval ako človek, ktorý sa ničoho nebojí a nie je skorumpovaný. A potom ma vyprášili z polície. Keď som odišiel do civilu, išiel som do Rakúska oberať hrozno.

Naozaj ste oberali hrozno?

Poslali ma do civilu a čo som mal robiť? Nikto ma vtedy nechcel zamestnať.

Prečo je Ján Kán z Černákovej partie stále na slobode?

Ťažká otázka, ale pokiaľ viem, sú tam nejaké veci rozrobené a asi sa z toho nedostane. Černák si v poslednej fáze spomenul, že prečo tam nie je medzi obvinenými aj Kán, ale niektoré veci sa na súde nepreukázali.

Spišiak sa vraj na vás nahneval aj preto, že ste sa stretli so Sátorom. Ten bol hlavou jednej skupiny a Spišiak ho chcel zavrieť, nie sa s ním stretávať.

Keď som za ním išiel, vedel o tom policajný prezident aj generálny prokurátor. Keď sa ma nejakí ľudia opýtali, či sa s ním nechcem stretnúť, nemal som problém. Mali sme sa stretnúť na Slovensku a bolo dohodnuté, že ak to bude on, tak ho sekneme. V Komárne som stál hodinu pred Tescom, mali to tam obsadené. Tam potom chceli, aby som sadol do auta a išiel do Győru, ja som nechcel. Ale potom sme išli za hranicu. Vtedy sme nevedeli, ako vyzerá, nemali sme jeho DNA profil. Hovoril som si, že aspoň uvidím, či to je on.

Bolo to užitočné stretnutie?

Bolo.

Aký máte vzťah s Kaliňákom? Tykáte si? Boli ste na oslave jeho narodenín.

Momentálne si tykáme.

Ako vnímate podozrenia, ktoré voči nemu smerujú? V dvoch kauzách svedkovia hovoria, že kryl podvody s DPH – v kauze Chovanec a v kauze Varga, čo je prípad Vasiľa Špirka. Potom je tu aj jeho podozrivý obchod s Bašternákom, keď od neho lacno kúpil podiel vo firme B. A. Haus.

Na oslavu vtedy pozval veľa ľudí. Začalo sa to tak, že raz v televízii povedal, že to tento štát dopadol, keď takých ľudí ako Lučanský a Mičieta poslal do civilu, čo sa mi páčilo a poďakoval som sa mu. Potom mi na súkromný e-mail prišla pozvánka na oslavu, čomu som sa aj čudoval, pretože som s ním nemal žiadny vzťah. Boli tam krajskí riaditelia, sedel som pri stole s Csabom Plutzerom a inými, boli sme tam chvíľu, dali sme mu fľašu a večer sme išli domov. Potom ma oslovil cez Ivana Ševčíka, či by som sa nechcel občas zúčastniť prednášok na Právnickej fakulte. Tie mali úspech, a keď sa stal ministrom, opýtal sa, či by som sa nechcel vrátiť do polície – a ja som chcel. Potom prišla ponuka, či nechcem robiť prvého policajného viceprezidenta, a môžete sa ho spýtať, že som si vypýtal dva týždne na rozmyslenie. Pozeral na mňa, či to myslím vážne, a po dvoch týždňoch som si vypýtal ešte týždeň. Ľudia mi hovorili, či som blázon, že rozmýšľam, veď iní by si za to polámali nohy alebo darovali ľadviny na dobročinné účely. Netúžil som po funkcii, vždy ma bavilo skôr niečo naháňať a riešiť ako sedieť v kancelárii.

Ale podozrenia voči Kaliňákovi sú vážne.

Pýtal som sa na to aj Šufliarskeho a veci, ktoré sa týkali prevodu majetku, Kaliňák vysvetlil, je to čisté.

Nie je to trestný čin, ale aj sám Šufliarsky povedal, že podiel vo firme kúpil exminister od Bašternáka príliš lacno, akurát sa nedá preukázať, že ide o úplatok, lebo nemáme dôkaz, že pre Bašternáka za to niečo urobil.

Dnes okydať a ohovoriť je ľahké. Ale možno mám väčšiu toleranciu k ľuďom, ktorí mi niekedy pomohli a umožnili mi, že sa vrátim, čím nechcem povedať, že budem teraz niečo tolerovať. Povedal som ministerke, že za veci cez čiaru nikdy nepôjdem.

Oboznámite sa s prípadom, ktorý verejne opísal Špirko, kde sa tiež hovorí o úplatkoch pre Kaliňáka?

Mám taký vzťah s generálnym prokurátorom, že keby zistil, že sa okolo toho motám, tak hneď mi povie, čo ma do toho. Zas by ma za to len kritizovali. Neviem, kto to robí, nie sú to ľudia, ktorých by som si vybral. Nepotrebujem, aby niekto povedal, že hneď prvý týždeň som sa zaujímal o túto kauzu, hneď by sa pýtali, či chcem niekomu pomôcť alebo ublížiť.

Keď sme písali o Bašternákovi, chceli sme, aby inšpekcia vyšetrovala zneužitie právomocí verejného činiteľa vyšetrovateľky, lebo zjavne podozrivú vec uložila bez hlbšieho šetrenia do šuflíka. To isté sme chceli aj od generálneho prokurátora, aby takto postupoval voči Dušanovi Kováčikovi, ktorý to vyšetrovateľke schválil. Skončilo sa to však v rovine, že mali iný právny názor, a bez trestu. Je to v poriadku?

Zneužitie môže konštatovať jedine prokurátor. Má právo mu vec odňať, dať to inému vyšetrovateľovi, ale ak to schváli aj prokurátor, nedá sa s tým nič robiť.

Inšpekcia vyšetrovala aj zásah policajtov v osade v Moldave nad Bodvou. Kto uverí tomu, že to bolo objektívne, keď 12 dní po bitke, ešte bolo len vyšetrovanie na začiatku, prišli do osady Fico s Kaliňákom a povedali, že štát je na strane policajtov?

Je rozhodnutie Ústavného súdu a ten povedal, že inšpekcia spravila všetko tak, ako mala, aj napriek tomu, čo hovorila pani ombudsmanka.

Tí Rómovia boli reálne zbití a šiesti sú dnes obvinení z krivej výpovede. To je v poriadku?

Prečítajte si nález Ústavného súdu. Je úlohou policajtov vyjsť niekedy aj takto zle. Spravilo sa to, čo sa malo. Boli tam aj také informácie, že tam prídu nejakí ľudia, vytiahli hadice, povedali, aby sa začali biť, aby to vyzeralo, že ich policajti zmlátili.

Ale to si nemyslíte, že sa zbili sami.

Nejdem vás o ničom presviedčať, prečítajte si ten nález. To isté aj Zborov. Boli tam vypočutí policajti aj pani, čo spadla. Ona sama povedala, že nevie, či zakopla alebo prečo spadla. Prokurátor to odobril, nemám inú možnosť, iba skonštatovať, aký je tam skutkový stav.

Je v poriadku, že prokurátor prepustil na slobodu Juraja H., ktorý zabil Filipínca na Obchodnej ulici?

Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, nepoznám podrobnosti, ale človek, ktorý takéto niečo spraví, nepatrí medzi normálnych ľudí. Riešil som to aj s primátorom Bratislavy. Dlhé obdobie robíme na tom, aby Slovensko vyzeralo bezpečne, slušne, je tu kopec turistov, a keď si teraz pozrú svetové denníky, tak si radšej povedia, že sem nepôjdu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koaličná kríza

Marian Kočner

Slovensko

Teraz najčítanejšie