Denník N

Smer ubral zo sľubov o vianočnom dôchodku pre penzistov, po novom chce obedy zadarmo v školách

Foto – TASR
Foto – TASR

Vládna strana chce na tri opatrenia v sociálnom balíčku minúť takmer 300 miliónov eur. Opozícia hovorí, že sú neadresné a nespravodlivé.

Predseda Smeru Robert Fico predstavil tri opatrenia, ktoré chce vládna strana presadiť do koaličného balíčka. Vyplýva z nich, že Smer bude menej štedrý pri trinástych dôchodkoch pre penzistov, ako pôvodne avizoval. Nakoniec sa rozhodol, že časť peňazí dá na obedy zadarmo pre školopovinné deti.

Opatrenia, ktoré Fico predstavil, majú stáť takmer 300 miliónov eur ročne. Zatiaľ však nie je jasné, ako sa k nim postavia koaliční partneri SNS a Most-Híd.

„Predstavené opatrenia sú z dielne strany Smer-SD, zákonnú podobu týchto návrhov, ktorá je potrebná k dosiahnutiu zhody v koalícii, zatiaľ nepoznáme,“ uviedol v stanovisku Most-Híd.

Veselé Vianoce pre penzistov

Smer chce presadiť, aby sa v roku 2019 zdvojnásobil vianočný príspevok pre dôchodcov. Dnes sa trináste dôchodky pohybujú od 27 do 85 eur. Po novom by najvyšší vianočný príspevok bol vo výške 170 eur. Výdavky štátu na vianočný príspevok by stúpli zo 75 miliónov na 150 miliónov eur.

Je to však menej, ako Smer plánoval ešte pred 2 mesiacmi. Vládna strana chcela do balíčka presadiť zavedenie trinásteho dôchodku vo výške polovice priemerného dôchodku, išlo by o zhruba 220 eur na dôchodcu. Tento trinásty dôchodok sa mal jednorazovo vyplácať v roku 2018 a 2019.

Smer teraz hovorí o nižšom trinástom dôchodku, ktorý sa vyplatí v roku 2019.

Šéf INEKO Peter Goliaš pripomína, že dôchodcovia sú najmenej ohrozená skupina ľudí z pohľadu chudoby. Majú teda síce relatívne nízke príjmy, ale aj ich životné náklady sú nižšie. Dvíhanie penzií sa preto Goliašovi javí ako také opatrenie, ktoré je zamerané na voličskú základňu.

Stravovanie zadarmo

Smer chce presadiť, aby všetky deti v poslednom roku v materskej škôlke a na základných školách mali stravu zadarmo.

Predstava je, že štát bude za ne už od januára 2019 platiť príspevok 1,2 eura na deň. Ročne by to stálo 106 miliónov eur. Štát by tieto peniaze posielal do rozpočtov miest a obcí, ktoré sú zriaďovateľmi materských a základných škôl.

„Opatrenie nie je adresné, vládna strana ho ponúka aj rodičom, ktorí nie sú na to odkázaní, nie je to teda efektívne,“ hovorí šéf INEKO Goliaš. Vláda by mala podľa neho vysvetliť, odkiaľ na to zoberie peniaze. Ak to má byť z dodatočných daňových príjmov, mala by ich radšej použiť na zníženie dlhu.

Vlado Rafael z občianskeho združenia EduRoma hovorí, že je to dobré opatrenie pre všetky deti bez rozdielu, ale má to dve „ale“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie