Denník N

Po sexe so mnou budeš rýchlejšie lyžovať. V puberte zneužívané kanadské lyžiarky ukázali identitu

Sexuálny predátor mal nad lyžiarkami fyzickú aj psychologickú moc, bol zdatným manipulátorom.

Kanadské súdy minulý rok odsúdili na 12-ročné väzenie Bertranda Charesta, bývalého trénera miestnej lyžiarskej reprezentácie. V rokoch 1991 až 1998 sa dopustil sexuálneho zneužívania svojich neplnoletých zverenkýň.

Dvanásť obetí po rozsudku zostalo v anonymite, štyrom z nich teraz súd dovolil predstúpiť pred verejnosť. „Okradol nás o väčšinu detstva,“ povedali Genevieve Simardová, Gail Kellyová, Amelie Frederique-Gagnonová a Anna Prchalová na pondelkovej tlačovej konferencii v Montreale.

Konanie proti Charestovi sa začalo až v roku 2015, keď ho oznámila Simardová. Dovtedy sa o tom lyžiarky báli hovoriť, pretože boli zmanipulované a poštvané proti sebe, píše theglobeandmail.com.

„Lyžovanie bola moja vášeň, chcela som dokázať veľké veci. Mala som sny a lyžovanie bolo môj život. Sexuálny útok, ktorému som čelila, zničil moje sebavedomie. Ovplyvnilo to aj moje každodenné kontakty s ľuďmi. Moje dospievanie nebolo normálne, bola to nočná mora.“

Charesta odsúdili minulý rok, uznali ho vinných v 37 z 57 prípadov, ktorým čelil. Väčšina prípadov sa odohrala pred viac ako 20 rokmi, keď boli obete vo veku 12 až 19 rokov.

Charest počas čítania rozsudku neukázal žiadne emócie, svoje činy neoľutoval. Povedal, že by za ne bol radšej súdený v roku 1998, keď sa im „rozumelo inak“. Proti niektorým verdiktom sa odvolal.

Genevieve Simardová – zúčastnila sa na OH 2002 (20. v super-G, 5. v obrovskom slalome) a 2006 (18. v super-G, 7. v kombinácii). Na MS 2003 obsadila 4. miesto v super-G. Vo Svetovom pohári vyhrala jedny preteky.

Gail Kellyová, Amelie Frederique-Gagnonová, Anna Prchalová – na najvyššej medzinárodnej úrovni sa nepresadili.

Dôležité je rozprávať o tom

Simardová tvrdí, že štvorica chcela odhaliť tváre a vyrozprávať svoje príbehy. „Aby sme dodali odvahu prehovoriť aj ostatným. Rozprávať o týchto veciach nie je jednoduché, ale je to dôležité,“ povedala.

Kellyová hovorí, že má tri malé deti a pokiaľ bude v kanadskom lyžovaní súčasná štruktúra, nepustí ich do nej: „Nechcem, aby si prešli tým, čím ja. Doteraz čelím následkom. Bola som vtipná, vysmiata, spoločenská a kvôli tomuto manipulátorovi som sa stala niekým, kto sa cíti ako úplný lúzer.“

Štvorica navrhuje pre Alpine Canada, ktoré zastrešuje kanadské lyžovanie, viaceré opatrenia. Medzi nimi napríklad „pravidlo dvoch“: aby sa nikdy nemohlo stať, že dospelý zostane osamote len s jedným zverencom.

Lyžiarky navyše tvrdia, že keď Alpine Canada dostala v minulosti prvé správy o zneužívaní, reagovala len tým, že lyžiarky majú byť ticho, aby nevystrašili sponzorov. Alpine Canada sa ospravedlnila a priznala, že lyžiarkam mala ponúknuť väčšiu pomoc.

Gagnonová má teraz 41 rokov, dve deti. Na základe udalostí z puberty však bojovala s nedostatkom sebavedomia, anorexiou a samovražednými myšlienkami. Ako mnohé obete, aj lyžiarky si mysleli, že to, čo sa im stalo, bolo ich vinou.

Jednoduchšie by bolo podvoliť sa

Lyžiarky na tlačovej konferencii nehovorili konkrétne o tom, ako ich Charest zneužíval. Tieto informácie sa verejnosť dozvedela už počas procesu, ktorý sa definitívne skončil v decembri 2017. Opísal ich web cbc.ca. Incidenty sa odohrali v oblasti Mt. Trembland severne od Montrealu, tiež v kanadskom Whistleri, vo Francúzsku, v Rakúsku, na Novom Zélande aj v USA.

Medzi najvážnejšie obvinenia patrilo to, ako jedna z lyžiarok po sexuálnom styku s Charastom otehotnela a on ju potom donútil k 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie