Denník N

Koľkokrát zaznie v Bratislave Stingova skladba Fragile?

Shina a Dominic Miller po spoločnom vystúpení v Pacove. Foto - Ája Dvořáčková
Shina a Dominic Miller po spoločnom vystúpení v Pacove. Foto – Ája Dvořáčková

Po Glenovi Hansardovi a Markéte Irglovej má bratislavská skupina Longital za sebou ďalšie koncertné stretnutie so známym zahraničným hudobníkom.

„Zažil som asi najsilnejší zážitok z hudobného života,“ opísal víkend s kapelou Longital na Facebooku bubeník Marián Slávka. „Po nás mal hrať Dominic Miller, Stingov dlhoročný gitarista, hráme prvú vec a týpek si sadne pokorne na stoličku na pódiu oproti mne. Hovorím si, ty kokos, klavíre mám pohrať, bubny, no nič, ide sa nadoraz. Celý koncert tam sedel, tlieskal. Dohráme a všetkých nás objímal, hovorí mi fucking good band, chcel aj CD.“

Stalo sa to v Pacove, mestečku v juhovýchodných Čechách. Má necelých päťtisíc obyvateľov, ale už sedemnásťročnú tradíciu „pohodového viacžánrového festivalu“. Volá sa Pacovský poledník a koná sa v auguste, no začiatkom júna organizátori pripravili špeciálnu hudobnú benefíciu. Pozvali na ňu aj troch hostí, ktorí sa po samostatných koncertoch na záver večera objavili na pódiu aj spolu. Doteraz sa ešte nikdy spolu nestretli a sú z troch krajín.

Prečo to všetko robia

Že muzikanti si pozrú aj kolegov, ktorí hrajú v rovnaký večer, sa stáva, menej časté je pokračovanie príbehu z Pacova. Argentínčan Dominic Miller bol totiž naozaj úprimne nadšený a po koncerte svojho tria sa podľa organizátorov „veľmi skromne spýtal“, či by speváčka Longital Shina mala chuť na malú improvizáciu. A keď sa im to pekne spolu rozbehlo, na pódium ešte vytiahol aj českého speváka Dana Bártu. A takto to dopadlo:

„To bola taká dohoda, že prídeme zahrať benefíciu zadarmo a potom v lete festival ako odmenu. Ale tuším sme tú odmenu už dostali,“ vysvetľuje Shina.

Millerove trio sústredene sledovalo celý koncert Longital. „Počas nášho hrania sedeli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie