Denník N

Svet je smädný, nové technológie menia slanú vodu na pitnú

Bez pitnej vody. Ilustračné foto - AP Photo/Khin Maung Win.
Bez pitnej vody. Ilustračné foto – AP Photo/Khin Maung Win.

Vedci z Technologického inštitútu v Massachusetts našli efektívny spôsob, ako odsoľovať vodu. Reagujú tak na nedostatok pitnej vody vo svete.

Vedci  vyvíjajú nové metódy, ako odsoľovať slanú vodu. Technológie, ktoré máme v súčasnosti k dispozícii, sú pomerne drahé a technologicky náročné, a preto nevhodné pre chudobné krajiny, ktoré nedostatok vody sužuje najviac.

Napríklad v Indii žije až 16 percent svetovej populácie, ale krajina má iba 4-percentný podiel zásob sladkej vody. Väčšina z nej sa navyše nachádza pod zemou; okolo 60 percent tvorí poloslaná voda. Jej odsolenie kladie vysoké nároky na elektrickú energiu. Lenže až 250 miliónov Indov žije na vidieku v obciach menších ako 5-tisíc obyvateľov, kde je elektrická energia dostupná iba sporadicky, alebo vôbec, píše Boston Globe.

Odsoľovanie energiou zo slnka

Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) preto vypísala súťaž na vývoj efektívneho, ekologicky šetrného a energeticky účinného spôsobu na odsoľovanie vody pre rozvojové krajiny.

Minulý týždeň vyhlásili víťazov. Stali sa nimi vedci z Technologického inštitútu v Massachusetts (MIT) a Jain Irrigation Systems. Zariadenie, ktoré skupina vyvinula, poháňajú solárne panely. Soľ sa z vody odstraňuje elektrodialýzou.

V skratke to znamená, že rozpustené častice soli, ktoré majú mierny elektrický náboj, sú pri zavedení elektrického prúdu pudené z vody. Aj takáto voda je však pre ľudí a plodiny nepoužiteľná. V ďalšej fáze sa preto aplikuje UV žiarenie, aby sa dezinfikovala.

Šetrnosť nadovšetko

Zariadenie je zaujímavé v dvoch ohľadoch. Jednak nepoužíva na svoj pohon fosílne palivá, ale slnko, takže je šetrné k prírode a využiteľné v rozvojových krajinách so slabou rozvodnou sieťou. A navyše, technológiou sa znehodnotí iba asi 5 percent vody, na rozdiel od iných technológií, kde je to až 40 percent.

Prístroj uspel na základe výsledkov, ktoré dosiahol v záťažových testoch. Prebiehali bez prestávky po dva dni. Podmienkou bolo odsoliť denne až 8-tisíc litrov vody. Nasledovať budú skúšky priamo v teréne v každodennej prevádzke. „Ak všetko pôjde dobre, systém by mal poskytnúť dostatok vody pre malú farmu,“ píše Popular Science.

Zariadenie je v súčasnosti pomerne drahé, a vyžaduje permanentnú údržbu. Vedci budú preto pokračovať vo vývoji technológií, ktoré by odsoľovanie vody urobili ešte viac dostupným.

Teraz najčítanejšie