Denník N

Zbitá somálska matka, porezaný Francúz, nadávky moslimom. Nenávisť k cudzincom rastie

Milan Mazurek pokrikuje smerom k arabskej rodine po skončení pochodu proti utečencom v júni 2015. Zdroj –RafaVideoart
Milan Mazurek pokrikuje smerom k arabskej rodine po skončení pochodu proti utečencom v júni 2015. Zdroj –RafaVideoart

Za posledné roky výrazne pribudlo Slovákov, ktorí odmietajú mať za suseda moslimskú rodinu. Averziu voči nim v súčasnosti priživujú hlavne kotlebovci a facebookové skupiny.

Mladá Somálčanka Khadra Abdile sa u nás cítila bezpečne. V roku 2013 získala aj so synom na Slovensku azyl. Usadila sa v Bratislave, začala sa učiť po slovensky, syna prihlásila do škôlky.

Khadra je tmavej pleti a je moslimka. Keď na Slovensku začala žiť, nemala problém chodiť po meste v moslimskej šatke.

Potom prišla migračná kríza, teroristické útoky islamistov v západnej Európe, hystéria medzi politikmi i na Facebooku. Khadra v septembri 2016 opísala denníku SME, ako sa jej život zmenil. Za rok a pol ju v Bratislave šesťkrát napadli.

„V električke raz niekto schytil moju šatku a začal ma ňou škrtiť. Potom ma udrel a vyrazil mi zub,“ rozprávala.

Cestujúci na to spočiatku nereagovali. Útočník utiekol, ona volala po slovensky o pomoc. Vodička sa prišla pozrieť, čo sa stalo, ale po chvíľke pokračovala v jazde. Až potom ju jedna z cestujúcich vyzvala, aby električku odstavila a zavolala políciu.

Prešlo pár dní, Khadra išla so synom k lekárke v bratislavskej Dúbravke. Pred ambulanciou po nej niekto začal hádzať kamene. Somálčanku vtedy chránila sociálna pracovníčka Emília Trepáčová, ktorá jej pomáha s integrovaním na Slovensku.

„Utekali sme sa schovať k doktorke do ambulancie. Tam som sa rozplakala. Ešte stále som mala bolesti a prestala som sa cítiť normálne v tejto krajine,“ hovorila Khadra.

Na študenta s črepinami

Obe mladé ženy neskôr dostali ocenenie Biela vrana. Rešpekt im na Facebooku vyjadril aj prezident Andrej Kiska.

Khadra zostala žiť na Slovensku. Zmenila len lekára, aby nemusela chodiť do bratislavskej Dúbravky, kde zažila niekoľko útokov.

„Odvtedy sa jej, našťastie, nič vážne neprihodilo, veľmi pozorne však sleduje, čo sa u nás deje. Tak ako iných, aj ju zasiahlo nedávne zabitie Filipínca Henryho,“ hovorí dnes Trepáčová.

Video: Khadra Abdile hovorí o živote na Slovensku
Zdroj: Aliancia Fair Play

Na nepekné skúsenosti somálskej matky sa už zabudlo. Podobne aj na príbeh francúzskeho vysokoškoláka, ktorý prišiel na výmenný pobyt do Banskej Bystrice.

Vo februári 2017 ho v bare napadol tridsaťjedenročný Slovák. Rozbitým pohárom ho porezal na spánku, na líci a na ústach. Dôvodom bola podľa polície farba pleti – študent bol černoch, korene mal v africkom Čade.

Bitku mali sprevádzať aj rasistické nadávky. „Útočník na dvadsaťročného Francúza kričal, že ho zabije,“ približovala policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.

Bitku si všimol aj francúzsky denník Le Monde, ktorý čitateľom popísal skúsenosť napadnutého študenta i ďalších jeho spolužiakov. „Po incidente skupinka Francúzov pochopila, prečo sa niektorí na ulici zdravia nacistickými pozdravmi, alebo prečo vyholené hlavy hliadkovali za volantom svojho džípu,“ písal Le Monde.

Slovenského útočníka zobrali do väzby, z ktorej ho po dvoch týždňoch prepustil senát vedený sudcom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom. Podľa denníka SME si Harabinov senát nebol istý, či bitku nevyprovokoval Francúz, a kritizoval políciu, že nevypočula všetkých svedkov.

Prokuratúra neskôr na útočníka podala obžalobu, prípad zatiaľ nie je skončený.

O prípade porezaného študenta neskôr napísal i denník Le Monde v článku s titulkom „Nočná mora francúzskych študentov v slovenskej neonacistickej oblasti“

Tieto a ďalšie incidenty ukazujú, že útoky na cudzincov sú na Slovensku bežnou praxou. Prípad zabitého Filipínčana Henryho Acordu bol výnimočný hlavne v tom, že sa odohral v centre Bratislavy a že sa skončil smrťou.

Podľa dostupných údajov sa minimálne za posledných desať rokov nestalo, že by u nás zahynul násilnou smrťou iný cudzinec odlišnej farby pleti.

Aj preto smrť Henryho Acordu, hoci ju polícia nevyšetruje ako rasovo motivovaný útok, vyvolal otázky, aká je slovenská spoločnosť. Graduje u nás nenávisť voči cudzincom? A môžu za to politici, pre ktorých sú migranti vďačnou témou?

Dokopaný basketbalista

Najprv niekoľko faktov: cudzincom hrozilo na Slovensku násilie už dlho pred vypuknutím migračnej krízy či vstupom kotlebovcov do parlamentu.

Napríklad v apríli 2008 pocítila rasizmus Američanka čiernej pleti Denise Wilsonová, ktorá hrala basketbal za Cassoviu Košice. Dvaja Slováci s vyholenými hlavami si ju všimli na zastávke električky.

Nadávali jej do negrov, prenasledovali ju po uliciach, až vbehla do reštaurácie McDonald’s, kde sa im bránila stoličkou. „Volala o pomoc, ale ľudia sa radšej odvracali,“ hovoril prezident basketbalového oddielu Alexander Farkašovský. Útočníkov vyhodil až vedúci reštaurácie.

Február 2013. V Nitre zaútočila skupina Slovákov na amerického basketbalistu čiernej pleti Jeana Cadota, hráča miestneho klubu. Začali sa s ním hádať v nočnom klube, potom vyšli von, kde ho mlátili.

„Jeden ho držal uprostred cesty pod krkom, hnusne mu rasisticky nadával a ostatní do neho kopali,“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kotleba

Útok na Henryho Acordu

Slovensko

Teraz najčítanejšie