Denník N

Newsfilter: Sme v napätí, ako budú vyšetrovať policajta, čo sa o postupe radil s Kalim

Blažej Svoboda. Šesť dní po bitke na policajnej stanici. Foto N – Vladimír Šimíček
Blažej Svoboda. Šesť dní po bitke na policajnej stanici. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Seneckí policajti neriešili násilného kolegu, ale starali sa o to, ako prípad ututlať. 2. Smer Rómom aj pomôže, ale neprizná to. 3. Polícia vyzýva verejnosť, aby pomohla v prípade smrti Henryho Acordu. Plus jednou vetou, citát, zaujímavé články, Shooty a MMŠ.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Cesta do hlbín policajnej duše

Ak vám nedá spávať otázka, čo nové v slovenskej polícii, máte šťastie. V týchto dňoch sa o nej dozvedáme hádam aj viac, než by sme chceli vedieť. Kým bývalý policajný prezident Tibor Gašpar v „alternatívnom médiu“ prináša ďalšie ničím nepodložené odhalenia, kto podľa neho ovláda svet, jeho nástupca Milan Lučanský naznačuje, že Rómovia v Moldave Nad Bodvou sa mohli zbiť aj sami, a hovorí, že sa chce zamerať na migrantov a terorizmus. A to aj napriek tomu – ako to ukázala aj smrť Henryho Acordu –, že oveľa väčšie nebezpečenstvo u nás hrozí cudzincom zo strany domorodcov. A niekedy – ako sa to stalo minulé leto v Senci – aj civilistom zo strany policajtov.

Ako sme sa totiž dozvedeli z nahrávky, ktorej pravosť potvrdila aj hovorkyňa rezortu vnútra, najväčšou starosťou tamojších policajtov nebola otázka, ako je možné, že jeden ich kolega zbil svedka Blažeja Svobodu, ale bolo ňou to, ako si zladiť verzie, aby to pre policajta dopadlo čo najlepšie.

Nedá sa to ospravedlniť. Nech už sa policajt Tomáš L. snažil napodobniť trebárs nejaký film, kde policajt pri pátraní po troch deťoch použije hrubé násilie, alebo si potreboval udrieť len tak z pasie, takéto praktiky sa nedajú ospravedlniť. A rovnako sa nedá ospravedlniť ani konanie šéfa kriminálky, ktorý sa pýta, či majú policajti pripravenú nejakú stratégiu.

Za normálnych okolností by bolo veľmi pravdepodobné, že nahrávka bude dostatočným dôkazom proti seneckým policajtom. No sú v slovenskej polícii a inšpekcii normálne okolnosti? Nevedno, či je pravda, že onen policajt skutočne hovoril s „Kalim“, alebo si z neznámych dôvodov len vymýšľal. Keby do toho však bol bývalý minister zainteresovaný, stále je tu problém postavenia policajnej inšpekcie, ktorá až do zmeny zákona bude spadať pod ministerku vnútra Denisu Sakovú, ktorej hlavnou kvalifikáciou na tento post zrejme bolo, že bola dlhé roky Kaliňákovou pravou rukou.

Rýchlo a v neprospech kolegov. Inšpekcia sa vecou zaoberá ako „podozrením z prečinu nadržovania“, napísala hovorkyňa ministerstva vnútra s tým, že „inšpekčná služba toto konanie nepovažuje za OK“. Tak sa nechajme prekvapiť, či sa to tentoraz skončí inak ako v iných medializovaných prípadoch.

Podľa minuloročného prieskumu polícia ešte požívala väčšiu ako päťdesiatpercentnú dôveru. Ale ako sa na nej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Obedy zadarmo

Komentáre

Teraz najčítanejšie