Denník N

Kočnerovej skupine pomohla ovládnuť Technopol aj bratislavská sudkyňa Repáková

Marián Kočner Foto N – Tomáš Benedikovič
Marián Kočner Foto N – Tomáš Benedikovič

Sudkyňa povolila zmenu akcionárskej štruktúry v rozpore so zákonom, upozorňujú právnici. Prípad už vyšetruje polícia.

V práci, ktorú už nestihol dokončiť zavraždený novinár Ján Kuciak, pokračuje medzinárodný investigatívny tím. Do projektu sa zapojili Aktuality.sk, denník SME, Denník N, Nový Čas, Hospodárske noviny, denník Postoj, týždenník TREND, televízia Markíza, televízia Joj, Aliancia Fair-play, Český rozhlas, švajčiarsky Blick, poľský Onet a nemecký Die Welt. Tento článok spracovali TrendSme.

Podnikateľ Marián Kočner je momentálne trestne stíhaný v dvoch kauzách – v prípade Gatex, kde údajne podvádzal kvôli pozemkom, a v kauze Donovaly, kde vraj podvádzal s vratkami DPH. Hrozí mu stíhanie aj za falšovanie zmeniek voči televízii Markíza a vyšetruje sa aj to, ako sa s Ruskom pokúsili ovládnuť v centre Bratislavy budovu Majáka nádeje, centra pre týrané ženy.

Stíhanie hrozí Kočnerovi aj v kauze Technopol, kde došlo k násilnému prevzatiu firmy ľuďmi, ktorí s ním podnikajú alebo figurujú vo viacerých kauzách, napríklad v pezinskej skládke.

Technopol s majetkom 20 miliónov eur sa mu podarilo ovládnuť aj vďaka rozhodnutiu sudkyne Okresného súdu Bratislava I Miriam Repákovej. Kauzou sa zaoberal aj Ján Kuciak a po jeho otázkach sa mu Kočner vyhrážal.

Manželský spor

Prípad sa začal ako manželský spor Denisy Pávekovej s jej manželom Pavlom Pávekom, ktorý Technopol vlastnil. Rozvádzali sa, a keď bol manžel v zahraničí, vybrala akcie spoločnosti z trezoru a zapísala ich na svoje meno. Tvárila sa tak, že je väčšinová akcionárka, a firmu začala tunelovať. Majetok končil v rukách ľudí blízkych Kočnerovi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie