Denník N

Do prezidentských volieb ide František Mikloško, kandidovať bude tretíkrát

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalého predsedu parlamentu vyzvalo na kandidatúru viac ako 35 ľudí z politiky a verejného života.

Bývalý dlhoročný poslanec a niekdajší predseda Národnej rady František Mikloško chce kandidovať na prezidenta. Vyzvalo ho na to viac ako 35 ľudí z verejného života.

O prezidentské kreslo sa chce uchádzať ako nezávislý kandidát a chce začať zbierať podpisy od občanov. Na kandidatúru ich potrebuje najmenej 15-tisíc.

Mikloško Denníku N potvrdil, že výzvu prijíma. „Prijímam to. Pod výzvou sú podpísaní ľudia z mojej celoživotnej cesty – z kresťanského disentu, z Novembra, z politiky, z mojich kultúrnych aktivít,“ povedal.

Možnosť podpory Františka Mikloška za prezidenta nevylúčilo KDH. „Máme dva zámery – aby prezidentské voľby prebehli dôstojne a aby konzervatívci mali relevantného kandidáta. Kandidatúra Františka Mikloška nejde ani v jednom v kontrapunkte. Meno pána Mikloška vzbudzuje rešpekt,“ povedal šéf hnutia Alojz Hlina. KDH ohlásilo, že by chcelo mať kandidáta a v hnutí sa najviac skloňuje meno riaditeľa kresťanskej charitatívnej organizácie Dobrá novina Mariána Čaučíka.

„František Mikloško je človekom, ktorého hlas je v dnešnej spoločnosti potrebný, no o jeho reálnej podpore v prezidentských voľbách rozhodnú voliči,“ reagovala na jeho kandidatúru Veronika Remišová z OĽaNO, ktorá sama patrí medzi možných kandidátov hnutia. Remišová odpísala, že si Mikloška váži pre  jeho disidentskú minulosť a principiálne postoje.  „Je jednou z osobností, ktorá nemá ani komunistickú, ani privatizérsku minulosť. Čo sa týka jeho kandidatúry na prezidenta, neviem o tom, že by rokoval s nejakou stranou o politickej podpore, pravdepodobne chce ísť ako občiansky kandidát.“

„Bude to zaujímavé, ale pán Mikloško nie je mojou šálkou kávy,“ odpísal k jeho kandidatúre líder OĽaNO Igor Matovič.

Rozhodnutie Františka Mikloška neovplyvní kandidatúru ďalšieho konzervatívneho uchádzača Milana Krajniaka zo Sme rodina. „Som rozhodnutý kandidovať so svojím pozitívnym programom pomoci ľuďom a v tomto zmysle sa nepozerám na to, kto bude kandidovať a čo kto hovorí. Je fajn, že si každý človek bude môcť minimálne v prvom kole svojho kandidáta. Ale nekandidujem vzhľadom na kandidatúru, alebo nekandidatúru iných ľudí,“ povedal.

Zajac, Gál, Palko, Hríb

Pokiaľ by František Mikloško podpisy zozbieral, stal by sa rekordérom prezidentských volieb na Slovensku. Ako jediný by kandidoval trikrát.

Pod výzvou sú podpísaní aj bývalý líder VPN Fedor Gál, jeden z organizátorov protestov Za slušné Slovensko, Juraj Šeliga, spisovateľ Ján Štrasser, bývalý šéf OKS Peter Zajac, expredseda už zaniknutej KDS Vladimír Palko, Štefan Hríb, Martin Mojžiš a Eugen Korda z časopisu Týždeň,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

František Mikloško

Prezidentské voľby 2019

Slovensko

Teraz najčítanejšie