Denník N

Poslanci majú pri prezidentských kandidátoch vplyv, podpis môžu dať aj viacerým naraz

Neúspešní prezidentskí kandidáti v debate pred voľbami v marci 2014. Foto – TASR
Neúspešní prezidentskí kandidáti v debate pred voľbami v marci 2014. Foto – TASR

Kandidáta na prezidenta nominuje buď 15-tisíc občanov, alebo 15 poslancov parlamentu. Ich podpisy pod prezidentské kandidatúry sa môžu opakovať, čo sa už stalo v predchádzajúcich voľbách.

Necelý rok pred prezidentskými voľbami pozná Slovensko už minimálne dvanásť oficiálnych uchádzačov o prezidentský úrad. Nie je to konečný počet.

V stredu k ohláseným kandidátom pribudol bývalý politik František Mikloško, ktorý neúspešne kandidoval už dvakrát. V sobotu svojho nominanta doplní Most-Híd. Čaká sa ešte pritom minimálne na kandidáta Smeru, SNS či hnutia OĽaNO.

Nepochybne pribudnú aj ďalší. Ústava kladie záujemcom o prezidentský úrad isté bariéry pri účasti vo voľbách. Pod svoju kandidatúru potrebujú zozbierať buď 15-tisíc podpisov od občanov, alebo podporu pätnástich poslancov parlamentu.

Až potom ich zaregistrujú ako oficiálnych kandidátov.

Vyzbierať 15-tisíc podpisov nie je jednoduché, no pred poslednými voľbami to zvládli aj relatívne neznámi ľudia. Tak sa do prezidentského súboja dostali aj Jozef Behýl či Stanislav Martinčko. Niektorí však so zberom neuspeli, bol medzi nimi bojovník za autonómiu na južnom Slovensku János Bósza či málo známa Ľubica Blašková.

Relatívne ľahšie to môžu mať záujemcovia o post prezidenta vtedy, ak by presvedčili pätnástich poslancov, aby ich kandidatúru podporili. Poslanci navyše nemusia svojimi podpismi šetriť, týmto spôsobom môžu podporiť hneď niekoľkých kandidátov zároveň.

Ústava poslancom nebráni podporiť viacerých

Ústava o prezidentských voľbách doslova hovorí: „Kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky alebo občania, ktorí majú právo voliť do Národnej rady Slovenskej republiky, a to na základe petície podpísanej najmenej 15 000 občanmi.“

Bývalý prezidentský kandidát a ústavný právnik Radoslav Procházka hovorí, že mu osobne pripadá absurdné, aby jeden poslanec mohol ako navrhovateľ podporiť viacerých kandidátov. Zároveň dodáva, že to tak naozaj je.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie