Denník N

Prelomový moment pre hendikepovaných ľudí? Súťaž Británia má talent vyhral komik, ktorý nevie rozprávať

Prvé dve miesta v známej britskej televíznej súťaži obsadili dvaja komedianti – prvý má mozgovú obrnu a druhý trpí Aspergerovým syndrómom.

V televíznych súťažiach typu Británia má talent (Britain’s Got Talent) sa víťazmi až donedávna spravidla stávali speváci. V posledných rokoch sa práve na ostrovoch presadili netradiční umelci: pes Dudsley, formácia Diversity.

Tento ročník sa víťazom stal sympatický 37-ročný muž z Newcastlu Lee Ridley, ktorého väčšina Britov pozná pod menom Lost Voice Guy (LVG). Počas súťaže sa prezentoval ako skvelý a mimoriadne vtipný stand-upista napriek tomu, že od narodenia v dôsledku mozgovej obrny, okrem iných následkov, nevie rozprávať. LVG sa v minulosti venoval žurnalistike, keď najprv pôsobil v komunikačnom tíme radnice v meste Southampton, následne prešiel do BBC a Sunday Sun a Evening Chronicle. Verejne vystupuje od roku 2012. O dva roky nato sa stal držiteľom ocenenia BBC Radio New Comedy Award.

Rekordná sledovanosť

LVG, ktorý počas súťaže vystupoval s elektronickou hlasovou schránkou, si často zo svojho hendikepu sám uťahuje. „Ľudia sa ma často pýtajú, prečo sám vstupujem do pozície, kde sa na mňa každý môže pozerať a smiať sa na môj účet. Pravdou je, že sa to aj tak deje každý deň,“ povedal pre britský The Guardian.

V tejto súťaži bol na to ten správny čas a priestor.“ LVG dostal okrem finančnej odmeny 250-tisíc libier príležitosť vystúpiť počas tohtoročnej prestížnej varietnej šou Royal Variety Performance.

Po víkendovom oznámení oficiálnych výsledkov miláčik publika neskrýval radosť a dojatie. „Bol som uchvátený podporou porotcov a širokej verejnosti. Je to, ako keby som konečne našiel svoj hlas. Okrem toho je to skvelý pocit, keď sa ľudia smejú na vašich vtipoch,“ povedal.

Na druhom mieste skončil ďalší komediant s určitým druhom hendikepu. Robert White trpí Aspergerovým syndrómom, vrodeným ochorením podobným autizmu.

Vystúpenia týchto dvoch mužov, ktorí vtipkovali a uťahovali si zo svojej nevýhody, hrali dôležitú úlohu pri sledovaní populárnej britskej šou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie