Denník N

Mala som 32 rokov a bola som v prechode, moja mama ešte stále menštruovala

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Bola nešťastná, že už nikdy nebude mať vlastné dieťa, že je z nej 30-ročná starena, ktorej život sa skončil. Potom sa však rozhodla nevzdať sa.

„Asi by som bola v menšom šoku, keby mi lekárka povedala, že mám rakovinu, na čo som sa už aj psychicky pripravovala. Neviem, ktorej žene by v 32 rokoch napadlo, že jej vyhasli vaječníky a je v prechode,“ rozpráva dnes 47-ročná Magda o dni, keď sa dozvedela, že je v menopauze.

Magdina lekárka s 30-ročnou praxou sa s prípadom predčasnej menopauzy stretla tiež prvýkrát. Niet divu, svetové štatistiky hovoria, že do prechodu príde pred 40. rokom života len jedno percento žien.

Magda viac ako rok cítila, že sa s ňou niečo deje. Mávala nezvykle silnú menštruáciu, takú, že si radšej brala voľno z práce. Potom sa už nedostavila žiadna. Jedenásť mesiacov. Potila sa tak, že uprostred noci si musela prezliekať pyžamo, niekedy aj vymeniť plachtu. Mávala návaly tepla, búšilo jej srdce, všetko ju unavovalo.

„Asi najhoršie boli zmeny nálad. Začala som mať trému, stratila som sebavedomie, z ničoho nič som sa rozplakala,“ vysvetľuje Magda. To bolo celkom na začiatku. Neskôr to s jej duševným zdravím bolo len horšie a skončila na antidepresívach.

„Keď mi lekárka rozprávala o tom, že moje vaječníky sú už odpísané, ale že bude potrebná hormonálna liečba, lebo mi hrozia problémy s kosťami aj so srdcom, nevenovala som tomu pozornosť. Bolo mi to jedno. Ja som si z toho celého vybrala len časť, že nikdy nebudem mať vlastné dieťa, že som 30-ročná starena a môj život sa skončil.“

V ten deň sa Magda vybrala vyplakať k mame. „Keď som vošla do kúpeľne a videla tam v košíku pri záchodovej mise balíček maminých vložiek, skoro som omdlela. Moja 56-ročná mama ešte menštruovala a ja už nikdy nebudem.“

Prečo sa to stalo

Predčasná menopauza postihuje aj ženy mladšie ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie