Denník N

Mal to byť diamant na Dunaji, drevená konštrukcia na Moste SNP je zatiaľ skôr čiernou stavbou

Stavbu pod Mostom SNP nikto nepovolil, ďalší postup určí stavebný úrad v Petržalke. Foto N – Tomáš Benedikovič
Stavbu pod Mostom SNP nikto nepovolil, ďalší postup určí stavebný úrad v Petržalke. Foto N – Tomáš Benedikovič

Drevenú stavbu pod Mostom SNP nikto nepovolil. Ďalší postup má v najbližších dňoch určiť hodnotenie štátneho stavebného dohľadu. Ak sa preukáže, že ide o čiernu stavbu, stavebný úrad by mohol navrhnúť jej odstránenie.

Drevená konštrukcia, ktorá vyrástla pri vstupe výťahu do kaviarne UFO na bratislavskom Moste SNP, stále čaká na hodnotenie štátneho stavebného dohľadu.

Ten dostal za úlohu skontrolovať konanie úradov. Stavebný úrad Petržalka ani magistrát hlavného mesta, ktorý je vlastníkom mosta, stavbu nového objektu nepovolili a nedostali k nej ani potrebnú dokumentáciu.

Momentálne sa na drevenej konštrukcii nepracuje. Ak sa preukáže, že ide o čiernu stavbu, stavebný úrad má právomoc rozhodnúť o jej odstránení. Zatiaľ však mesto výsledky kontroly nedostalo.

Rozsiahle stavebné práce, ktoré mali byť pôvodne iba rekonštrukciou havarijného stavu, sa rozbehli práve v čase, keď je Most SNP v procese zápisu za národnú kultúrnu pamiatku. „Nemali sa tam vykonávať žiadne práce, vlastník je povinný počas celého obdobia vyhlasovania stavby za národnú kultúrnu pamiatku chrániť objekt ako pamiatku,“ hovorí Ján Mackovič, šéf Krajského pamiatkového úradu v Bratislave.

Mala to byť rekonštrukcia havarijného stavu, ale na terase mosta vznikol nový objekt. Postup prešetroval štátny stavebný dohľad. Foto N – Tomáš Benedikovič

Mala to byť rekonštrukcia

Na vznikajúcu stavbu upozornili architekti. V priebehu niekoľkých týždňov tam vyrástla mohutná drevená konštrukcia, ktorá dnes zaberá kedysi voľne prístupnú vyhliadkovú terasu. Bol z nej výhľad na celé Staré Mesto a Dunaj, vchádza sa ňou do výťahu ku kaviarni UFO. Schodiskom sa cez ňu dalo zísť až na nábrežie.

Za projekt je zodpovedný Daniel Čečetka, majiteľ spoločnosti Zemegula, ktorá posledných dvadsať rokov prevádzkuje kaviareň UFO a vyhliadkovú plošinu. Pred dvoma rokmi požiadal mesto o predĺženie prenájmu na ďalších dvadsať rokov a o nájom priestoru terasy a územia pod mostom, kde parkujú autá. K žiadosti pripojil aj vyjadrenie statika Alexandra Tesára.

Statik v posudku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Bratislava

Teraz najčítanejšie