Denník N

Disciplinárna komisia vylúčila z pojednávania so Špirkom verejnosť

Foto - tasr
Foto – tasr

Predseda komisie povedal, že novinárov zavolá, až keď bude zverejňovať rozhodnutie.

Na košickej krajskej prokuratúre sa ráno začala disciplinárka s prokurátorom Vasiľom Špirkom. Na začiatku pojednávania, na ktoré prišiel aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, predseda komisie prokurátor Kristián Kuko vylúčil verejnosť.

„Predmetom konania sú trestné veci, v ktorých sa vedie preverovanie, a trestné konanie, o ktorých ešte stále nie je rozhodnuté,“ povedal a poslal novinárov za dvere. Zavolá ich dnu, až keď bude čítať rozhodnutie. To môže byť aj v piatok, keďže pojednávanie je vytýčené na dva dni.

Samotný Špirko verejnosť vylúčiť nežiadal, nehovoril to ani Kováčik. Kuko povedal, že voči rozhodnutiu pojednávanie utajiť neexistuje opravný prostriedok.

Špeciálny prokurátor navrhuje prokurátorovi zrážky zo mzdy za to, že zvolal brífing na dvor Úradu špeciálnej prokuratúry a tam hovoril o kauze daňového podvodníka Ľuboša Vargu.

Spor je o tom, či Špirko mohol brífing o otvorených trestných kauzách zvolať alebo nie.

Video: Vasiľ Špirko prichádza na disciplinárne pojednávanie

„Ak si niekto spraví súkromný brífing, neoznámi to nikomu z nadriadených, ani hovorkyni, porušuje príkaz generálneho prokurátora, kde je jednoznačne stanovené, ako sa to robí,“ tvrdil už dávnejšie Kováčik.

Špirka za vystúpenie kritizoval aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár a nazval jeho vystúpenie „gardenparty“.

„Spôsob, akým to povedal, je dosť neštandardný. Keď je taký národný hrdina, tak to mal urobiť hneď, a nie čakať na to, ako dopadne komisia,“ reagoval Čižnár.

Špirko v roku 2015 vyšetroval Vargov podvod. Keď mu navrhol vysoký trest, Varga povedal, že chce výmenou za nižší trest svedčiť o závažnej trestnej činnosti verejných činiteľov. Špirkovi vyrozprával príbeh o tom, ako sa v prípade IT zákazky na ministerstve vnútra dohadovali úplatky pre Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka.

Dohadovať to mali istý Milan a niekto prezývaný Peňaženka. Potom, čo Špirko pristúpil s Vargom na dohodu o vine a treste, podal na Špirka Vargov advokát Marek Para trestné oznámenie za to, že sfalšoval Vargovu zápisnicu.

Foto – tasr

Prokurátorovi prípad okamžite odňali a NAKA pod vedením riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera ho začala v roku 2016 trestne stíhať. Prokuratúra stíhanie dvakrát zastavila a prípad skončil na disciplinárnej komisii. Aj tá však Špirka tento rok oslobodila. Prokurátor potom verejne vystúpil a zverejnil, čo sa stalo a čo sa vo Vargovej zápisnici nachádzalo. Nasledovala ďalšia disciplinárka. Prokurátor podal aj trestné oznámenie za sabotáž. Myslí si, že jeho stíhanie koordinoval Kaliňák s najvyššími policajnými funkcionármi.

Kaliňák aj Počiatek podozrenia odmietajú.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Prokurátor Špirko

Slovensko

Teraz najčítanejšie