Denník N

Celých 24 hodín len stĺpce, riadky a číslice. Bol som šiesty na prestížnom maratóne v sudoku a v hlavolamoch

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

V deň finále futbalovej Ligy majstrov sa pri oveľa slabšej pozornosti konalo ešte jedno vrcholné športové podujatie: 24-hodinový maratón v lúštení sudoku a logických úloh. Zúčastnil sa ho reportér Denníka N Matúš Demiger, majster Slovenska (2014) a Česka (2015) v sudoku a 16. z vlaňajších MS v sudoku v Indii.

Taxikár počuje angličtinu, pýta sa, odkiaľ som. Vravím, že zo Slovenska. Uznanlivo pokýve hlavou a prepne rádio na našu Reginu, kde práve beží dopravný servis. Tu sa jeho komunikácia skončí, viac ho nezaujímam, ale som rád, pretože sa aspoň nevypytuje, prečo som do Budapešti prišiel. Tuším, že desaťkilometrová cesta zo stanice do hotela by bola na vysvetlenie prikrátka.

Aj ľudia, ktorí sa v komunite riešiteľov sudoku a hlavolamov pohybujú dlhšie, zvyknú pri pomyslení na 24-hodinový maratón lúštenia iba zavrtieť hlavou. No aj tak sa zakaždým nazbierajú stovky lúštiteľov z celého sveta – a ja som pravidelne medzi nimi – na budapeštianskom maratóne. Spolu s majstrovstvami sveta patrí k najprestížnejším lúštiteľským akciám na svete.

Názov organizácie World Puzzle Federation, ktorá nadšencov hlavolamov zastrešuje, je trochu zavádzajúci. S klasickým puzzle sa na súťažiach nestretnete. V angličtine sa týmto výrazom označujú skôr kadejaké hlavolamy a rébusy. Rubikove kocky a ježkovia v klietke už vyšli z módy, a aj keď sa na súťaži ešte občas mihne nejaká skladačka, hlavné slovo majú hlavolamy nakreslené na papieri.

Osemsmerovky či sudoku pozná asi každý a s hľadaním rozdielov ste sa mohli stretnúť už v detských časopisoch. Spomedzi známejších hlavolamov nechýbajú maľované krížovky či lodičky, ktoré ste isto hrávali v škole pod lavicou. Na papieri sa dá celkom pohodlne riešiť aj scrabble, hľadanie mín a tisícky ďalších logických úloh.

Stiahnite si súbor úloh od Matúša Demigera, ktorý sa riešil na 24-hodinovom maratóne v Budapešti medzi 23:00 a 00:40. Dokument okrem samotných úloh obsahuje aj inštruktážnu príručku v angličtine a riešenia úloh.

Hlavolamom môže byť prakticky čokoľvek; dôležité je vari len to, aby mal jediné riešenie a bol jazykovo neutrálny. Najväčšou akciou roka sú tradične jesenné majstrovstvá sveta v riešení sudoku a logických úloh, ktoré sa konajú celý týždeň vždy na inom mieste, no veľkú popularitu si užíva aj 24-hodinový maratón v Budapešti – azda najťažšia súťaž svojho druhu na svete.

Jeho princíp je jednoduchý: riešitelia majú pred sebou trinásť stominútových kôl. V každom z nich je približne dvadsať úloh a podľa toho, aké sú náročné, majú pridelené body, dohromady vždy tisíc. Autormi hlavolamov sú dobrovoľníci z celého sveta, niektorí si však prišli aj zasúťažiť. Aby nemuseli riešiť svoje vlastné úlohy, organizátori rozhodli, že každý súťažiaci jedno kolo povinne vynechá. Buď to, ktoré sám vytvoril, alebo ak sa nepodieľal na žiadnom, náhodne vyžrebované.

Tento rok som si na tréning nenašiel dosť času, aj svoje úlohy som posielal dlho po termíne. Deň pred súťažou som sa zmohol iba na prelistovanie inštruktážnej brožúrky, čo v konkurencii ozajstných profíkov nemohlo stačiť. Kým ja som ledva tušil, čo sa bude v ranných kolách riešiť, tí, čo pomýšľali na víťazstvo, mali všetky nové a netradičné úlohy dávno prelúštené.

Prvé kolá

Dejiskom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie