Denník N

Máte jednoosobovú eseročku? Možno aj vás čakajú kontroly bezpečnosti pri práci

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo práce chce, aby sa aj na jednoosobovú eseročku pozeralo tak, akoby mala zamestnancov.

Ministerstvo práce prišlo s návrhom, aby požiadavky na bezpečnosť pri práci plnili aj podnikatelia, ktorí nemajú žiadnych zamestnancov. Menuje najmä jednoosobové eseročky. Ak návrh presadí, aj pracovisko jednoosobovej eseročky môžu prísť skontrolovať úradníci z inšpektorátu práce.

Kto má malú eseročku, zvykne mať sídlo firmy, a teda aj kanceláriu, vo svojom byte. Zatiaľ nie je jasné, či ako majiteľ a zároveň konateľ eseročky bude musieť sám sebe zabezpečiť školenie o bezpečnosti pri práci, pracovnú zdravotnú službu, mať potvrdenie o lekárskej prehliadke a robiť pravidelné revízie elektronických prístrojov, ktoré má v byte.

Ministerstvo hovorí o splnení požiadaviek bezpečnosti pri práci „v nevyhnutnom rozsahu“. Pokiaľ ide o bezpečnosť pri práci, štát sa bude totiž aj na jednoosobovú eseročku pozerať ako na zamestnávateľa. „Ministerstvo v súčasnosti návrh zákona finalizuje, a preto je ešte predčasné špecifikovať pripravované zmeny,“ povedala hovorkyňa ministerstva Veronika Husárová.

Richterovo ministerstvo zatiaľ zverejnilo predbežnú informáciu k návrhu zákona o nelegálnom zamestnávaní a inšpekcii práce. Návrh chce dať v júli na medzirezortné pripomienkovanie.

„To je úplne scestné. Jediné, čo tým dosiahnu, je, že sa vytvorí obrovský priestor na pokuty a na zvyšovanie nákladov podnikateľov,“ hovorí odborníčka na účtovníctvo a dane Jaroslava Lukačovičová (Spolu), ktorá na návrh Richterových ľudí upozornila na svojom blogu.

Bezpečnosť pri práci sa má týkať aj konateľov

Ministerstvo návrh vysvetľuje tým,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie