Denník N

Právnička: Fica ani Žitňanskú si na Ústavnom súde neviem predstaviť, ťažko by preukázali nezávislosť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak chceme mať kvalitný Ústavný súd, musíme lepšie vyberať jeho sudcov. Skupina 38 právnikov sa zhodla na konkrétnych zmenách. Kristína Babiaková z Via Iuris vysvetľuje, v čom je ich návrh lepší ako ten koaličný.

Prečo vznikla iniciatíva 38 právnikov, ktorí sa zhodli na spoločnom návrhu zmien výberu ústavných sudcov?

Via Iuris sa téme Ústavného súdu venuje dlhodobo a snaží sa nájsť riešenia, ako by mohol výber ústavných sudcov vyzerať. Teraz, keď je to naozaj na poslednú chvíľu, sme považovali za nevyhnutné, aby zaznel odborný hlas volajúci po zmene výberu. Preto sme sa skontaktovali s ďalšou iniciatívou právnikov, ktorá tiež pripravovala návrhy na zmenu výberu ústavných sudcov, ako aj s akademikmi, ktorí sa téme venujú. Potom sme spolu oslovili právnikov venujúcich sa ústavnému právu, aby bolo počuť od viacerých odborníkov, že naozaj treba mať kvalitnejší Ústavný súd.

V súčasnosti je nekvalitný?

Výber sudcov, ktorý v poslednom čase prebiehal, bol málo odborný a veľmi formálny. Z toho dôvodu vznikali pochybnosti o kvalite a dôveryhodnosti nových sudcov.

Máme skutočne zle nastavený systém alebo je to o tom, že ak by Smer nezneužil svoje väčšinové postavenie v parlamente a nezvolil kandidátov ako Janu Laššákovú či Mojmíra Mamojku, tak by sme sa o zmene výberu ústavných sudcov vôbec nemuseli baviť?

V krajinách s vyššou politickou kultúrou by možno súčasný systém výberu sudcov bol postačujúci. Ale keďže na Slovensku politická kultúra pri výbere ústavných sudcov viackrát zlyhala, je nevyhnutné nastaviť výber inak.

Aj nové pravidlá budú závisieť od toho, ako ich poslanci využijú. Nehrozí, že môžeme systém akokoľvek dobre nastaviť, ale vždy sa bude dať zneužiť?

Samozrejme, stále je to o ľuďoch. My napríklad chceme, aby kandidátov na sudcov poznala verejnosť skôr. Navrhujeme už sedem mesiacov pred voľbou. Ak kandidátov budeme poznať skôr, umožní to väčšiu verejnú kontrolu a ich dôkladnejšie spoznanie. Určite je nedostatočné poznať kandidátov iba pätnásť dní pred vypočutím, ako to teraz navrhuje vládna koalícia.

To je tá kľúčová zmena?

Jedna z kľúčových. Chceme výber aj skvalitniť, a to tým, že by spolu s ústavnoprávnym výborom skúmala kandidátov odborná komisia. Aby ústavnoprávny výbor získal dostatok informácií o kandidátoch a aby aj títo odborníci mohli klásť otázky pri ich vypočutí. Zvýši sa tým dôkladnosť a odbornosť výberu.

Nie je sedemmesačná lehota na poznanie kandidátov nereálna, keďže noví sudcovia sa začnú vyberať už na jeseň?

Určite to pre tento výber reálne nie je. Pre nadchádzajúci výber sa dá v osobitnom prechodnom ustanovení stanoviť kratšia lehota, ktorá by však mala byť každopádne dlhšia ako navrhovaných 15 dní. Ale keď sme uvažovali o našom návrhu, tak sme sa zhodli, že nemôžeme brať ohľad na to, že máme pred sebou taký krátky čas. Našou snahou bolo urobiť ambiciózny a komplexný návrh, ktorý by riešil všetky existujúce nedostatky a vzťahoval by sa aj na všetky ďalšie voľby. Išlo nám o systémovú zmenu.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Kristína Babiaková (1980)

Je advokátkou. Vo Via Iuris sa venuje súdnictvu, polícii a participatívnym právam. V minulosti spolupracovala s občianskym združením Občan a demokracia na projekte právnej pomoci. Je autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií týkajúcich sa ochrany ľudských práv a súdnictva.

Zanedbali politici tému Ústavného súdu?

Ak sa odrazíme od toho, že v roku 2016 si koalícia dala do programového vyhlásenia vlády túto tému, tak určite to mali začať riešiť skôr. Tiež je však verejne známe, že exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) už v decembri

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Voľba ústavných sudcov

Teraz najčítanejšie