Denník N

Vedec z NASA: Sme na dobrej ceste nájsť na Marse známky života

Vozidlo Curiosity. Foto – TASR/AP
Vozidlo Curiosity. Foto – TASR/AP

Výskumníci objavili na Marse organické molekuly, ktoré sú nevyhnutné pre život, a zároveň si všimli, že hodnoty metánu na červenej planéte striedavo stúpajú a klesajú.

Mars má v určitých ohľadoch podobné podmienky ako naša Zem. Má štyri ročné obdobia a atmosféru, a hoci je jeho priemerná ročná teplota okolo -60 °C, pár týždňov v roku dosahuje aj kladné hodnoty.

Aj preto tam vedci naďalej hľadajú stopy života. Experti z NASA už v roku 2012 vyslali na prieskum vozidlo Curiosity, aby zbieralo a analyzovalo vzorky, z ktorých by mohli vedci vyvodiť dôkazy o živote na tejto planéte.

Po najnovšom objave, ktorý potvrdzuje, že aj na Marse sa vyskytujú organické molekuly nevyhnutné pre život, sme k tomu o krok bližšie. Významnú štúdiu zverejnil vo štvrtok vedecký časopis Science.

„Pravdepodobnosť, že sa počas budúcich misií nájdu známky života, teda ak na Marse nejaký život bol, sa týmto zvýšila,“ povedal pre agentúru AP jeden z členov projektu Ashwin Vasavada z NASA.

Presvedčivé dôkazy

Stopy, ktoré by dokazovali prítomnosť organických látok na Marse, sa objavili už aj v minulosti, no posledné zverejnené dôkazy sú podľa agentúry AP nielen najstaršie, ale i najpresvedčivejšie.

Rover objavil organické stopy s obsahom uhlíka v skalnatom podloží starom tri a pol miliardy rokov. Vedci predpokladajú, že v Galeovom kráteri, odkiaľ horniny pochádzajú, sa mohlo kedysi nachádzať plytké jazero.

Ak sa niekedy na Marse nachádzali mikroorganizmy, je pravdepodobné, že žili v podobnom prostredí. Práve takéto jazerá poskytujú mikroorganizmom ideálne podmienky na život. Nedá sa vylúčiť ani možnosť, že tam žijú dodnes.

Objav molekúl s obsahom uhlíka však nemusí mať biologické vysvetlenie. Na povrch Marsu sa mohli dostať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie