Denník N

Spravodajská agentúra vydáva vymyslené správy, nachytali sa aj slovenské médiá

Topky uvádzajú, že fotku majú z Twitteru a zdrojom informácií je skratka "np". V skutočnosti si aj túto správu vymyslela agentúra CEN a jej spriatelené médiá.
Topky uvádzajú, že fotku majú z Twitteru a zdrojom informácií je skratka „np“. V skutočnosti si aj túto správu vymyslela agentúra CEN a jej spriatelené médiá.

Malá britská spravodajská agentúra vydáva šialené a neuveriteľné správy z odľahlých kútov sveta. Niektoré sú neuveriteľné aj preto, že sú celé vymyslené.

S tým typom správ sa stretávame na internete a stránkach bulvárnych médií denne. Chalan si odrezal penis, lebo mu priateľka povedala, že nie je dosť veľký. Učiteľka mala sex so svojím žiakom. Zúrivý medveď sa zľakol melódie od Justina Biebera. Čínske dievča chce cestovať a vyspí sa s každým, u koho môže prespať.

Všetky tieto správy v posledných mesiacoch šírili najväčšie bulvárne médiá na svete. Všetky sú vymyslené. A všetky majú spoločného autora – agentúru Central European News (CEN) a jej sestru Europics. Prípad odhalili novinári z webu Buzzfeed, ktorý sa v minulosti tiež viackrát nachytal a niektoré vymyslené správy zverejnil.

Vo svojom rozsiahlom článku novinári opísali viacero prípadov. Analyzovali 41 článkov a zistili, že až 11 z nich je úplne vymyslených, ďalších osem obsahovalo podozrivé detaily a citácie, ktoré žiadne iné médiá nenapísali. Pravdivosť ďalších 13 článkov sa nedala overiť a len deväť bolo pravdivých.

Agentúra vznikla vo Viedni

Zakladateľom agentúry CEN je britský novinár Michael Leidig, ktorý začal ešte v 80. rokoch minulého storočia pracovať ako zahraničný korešpondent pre anglické noviny. V roku 1993 založil vo Viedni agentúru CEN, ktorá sa zameriavala na dodávanie správ z východnej Európy. Tvrdí, že zamestnával viacerých profesionálnych novinárov a jeho klientmi sa stali významné západoeurópske médiá ako napríklad BBC, Deutsche Welle či Radio Netherlands.

Agentúre sa však prestalo dariť, a tak Leidig zmenil biznis model. Založil stránky ako Austrian Times či Croatian Times a začal prinášať správy z odľahlých kútov Číny, Indie, Ruska, Latinskej Ameriky a východnej Európy. Vymyslené správy.

Články predáva veľkým bulvárnym médiám, niektoré vraj kupujú až 100 textov mesačne. Buzzfeed pred tým, ako s agentúrou prerušil spoluprácu, platil za jeden text 50 libier.

Nachytali sa aj slovenskí novinári

Viaceré z vymyslených správ zverejnili aj slovenské médiá. Topky napríklad prebrali správu o učiteľke, ktorá mala sex so svojím 16-ročným žiakom, a o Viedenčanke, ktorá sa opaľovala nahá v okne, a tým spôsobila dopravnú nehodu.

Pluska a mnohé iné slovenské médiá zverejnili správu o tom, ako hudba Justina Biebera odplašila medveďa a zachránila ruskému rybárovi život.

Netky šírili správu, že žena dvakrát odstrihla svojmu nevernému manželovi penis. Noviny.sk zas dráždili svojich čitateľov správou, že mladé dievča chce precestovať celú Čínu a v každej provincii sa chce s niekým vyspať.

Čas uveril, že Číňan mal plné telo pásomníc, lebo jedol veľa sushi. Pluska sa nechala nachytať správou o tom, že muž si odrezal penis, lebo mu exfrajerka povedala, že je v posteli hrozný.

Médiá ich neoverujú

Novinári Buzzfeedu vo svojom článku podrobne vysvetľujú, prečo sú všetky tieto správy nepravdivé. Často napríklad opisujú príbeh k fotografii, ktorá už je však niekoľko rokov online, pochádza z úplne iného kúta sveta a jej skutočný príbeh je iný, ako píše agentúra CEN.

Médiá tieto správy často vôbec neoverujú, pretože sú také šialené a zábavné, že je im vlastne jedno, či sú aj naozaj pravdivé. Novinári Buzzfeedu však pripomínajú, že vždy hovoria o reálnych osobách, šíria ich fotky, niekedy aj celé meno, a usvedčujú ich z činov, ktorých sa nikdy nedopustili.

Overiť ich pravdivosť pritom často nemusí byť vôbec náročné. Novinárom môže ako návod poslúžiť napríklad kniha Verification Handbook. Stiahnuť sa dá zadarmo.

Na začiatok si stačí pamätať, že správam z médií CEN, Europics, Austrian Times či Croatian Times netreba veľmi dôverovať.

 

DOPLNENÉ 28.4. o 20:45 – Po zverejnení článku na Denník N portál Noviny.sk vymyslený príbeh zmazal. Printscreen článku tu

Svet

Teraz najčítanejšie