Noc na Obchodnej: policajti mladých potešili, iní im zasa nadávali

Dva týždne po násilnej smrti Filipínca Henryho Acordu bolo na bratislavskej Obchodnej v noci z piatka na sobotu výrazne viac policajtov. Opitá mládež sa nadránom odpotácala domov bez väčších konfliktov, pri mieste zabitia ktosi kričal rasistické pokriky.

Na miesto útoku na Filipínca Henryho priniesli ľudia množstvo kvetov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nočná piatková Obchodná ulica v Bratislave – miesto, na ktorom sa opíja už niekoľká generácia stredoškolákov v hlavnom meste. Už ako študent strednej školy som pred asi 15 rokmi rýchlo zistil, ktorým barom sa vyhnúť, aby sa mne a mojim kamarátom neušlo, a ako so sklopeným zrakom nenápadne prekĺznuť okolo agresívnych svalovcov.

Na žiadnom mieste na Obchodnej nemáte istotu, že nečakane nevypukne nejaký konflikt. Nedá sa to predvídať – k bitke sa pripletiete nechtiac a proti svojej vôli. Tak ako sa to stalo Filipíncovi Henrymu Johnovi Serafica Acordovi z Filipín, ktorého pred dvoma týždňami v sobotu nadránom na smrť dobil 28-ročný Juraj H. z Dunajskej Stredy.

Len pred pár týždňami sa rozbehol smerom na mňa asi 16-ročný chlapec. Pár sekúnd predtým ma chytil na ulici z ničoho nič za hlavu, a keď som ho požiadal, aby sa ma nedotýkal, musel ho zadržať jeho kamarát, aby sa do mňa nepustil. V tento piatok by však do konfliktu možno tak rázne nešiel.

Keď sa začína noc

Je piatok, krátko pred desiatou večer, na nočný život v meste ešte trochu skoro. Polícia už dáva najavo, že si dá počas tejto noci záležať. K veľkej policajnej dodávke sa postupne pridávajú ďalšie hliadky. Tri sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom