Denník N

Rozháňať sa štetcom je zábava

Foto – Táňa Hojčová
Foto – Táňa Hojčová

Vo Viedni sú dve výborné výstavy, ktoré sa skončia 24. júna. Je čas na výlet s deťmi.

Ráno sa moja mama vybrala na Malý trh kúpiť čerešne na štrúdľu. Ani neviem, či ich kúpila; vrátila sa naspäť, zobrala si tašku s vecami, nasadla na trolejbus na Šulekovu a o jedenástej som bol na svete. Odvtedy mám rád trhy, čerešne, štrúdľu. Mamu som mal rád už predtým a budem ju mať rád stále, myslím navždy.

Sedím doma naproti bývalej nemocnici, kde som sa narodil. Je letné ráno, ticho a pokoj, len občas počuť v diaľke nejaké auto a prázdna chladnička pradie, ako keby bola plná.

Mám dnes narodeniny. Chcem šampanské a kaviár! Alebo štrúdľu. Stačia čerešne.

Všetko sa zmenilo. Ale čerešne chutia ako v detstve. Len keby ešte niekto vedel spraviť takú štrúdľu ako moja mama.

Keith Haring sa narodil o dva roky skôr ako ja v Pensylvánii v meste Reading a vyrastal v susednom Kutztowne. V sedemdesiatom šiestom je už v New Yorku a jeho príbeh pripomína pesničku Loua Reeda Walk on the Wild Side. Krížom-krážom cez celý ostrov Manhattan kreslí svoje zjednodušené figúrky vo všetkých polohách od lásky až k vražde. Tisíce a tisíce figúrok na šedých papieroch v metre, na plachtách od áut, na plátne, na kartónoch, všade, kde sa dá. Zaľudňuje svet populáciou, ktorá jedného dňa príde s androidmi a všetkými možnými čačkami-mačkami prítomnosti, aby sa angažovala napríklad za čistenie oceánov, ktoré aj svojím prispením sami zaprasujeme, nakoniec ako všetko. Presne tak ako pechoriace sa figúrky na Keithových obrazoch.

Keith to svojím talentom a pracovitosťou stihol. Aj keď škoda, že toho nemohol namaľovať viac. Osemdesiate boli zvláštna doba, nakoniec ako každá.

Výstava Keitha Haringa v susednej Viedni mi ju vyslovene vrátila na chvíľu naspäť.

Bola to zábava rozháňať sa štetcom, a stále je. Je v tom niečo živé, čo – ak sa to podarí – ostáva živým stále. Tá energia sa nestratí. Neviem síce, podľa ktorého zákona termodynamiky, ale nestratí.

Radosť z plochy, radosť z čiary, radosť z farby. To sú veľmi dôležité časti skladačky, ktorá sa volá obraz. A diváci sú dôležití, špeciálne deti.

A môžeme si spievať s Iggym,

Singin’ la-la-la-la-la-la-la-la
La-la-la-la-la-la-la-la
La-la-la-la-la-la-la-la, la-la

Aha, zabudol som vám povedať, že už máte čas len do dvadsiateho štvrtého júna a výstava Keitha Haringa The Alphabet v Albertine sa skončí. Ináč aj výstava Mana Raya v Kunstfóre Bank Austria.

Tak si nájdite čas medzi letnými búrkami, zoberte deti a ide sa na výlet do Viedne, napríklad loďou. To bude krásne! Však, Iggy?

I am a passenger
I stay under glass
I look through my window so bright
I see the stars come out tonight
I see the bright and hollow sky
Over the city’s ripped-back sky
And everything looks good tonight

Teraz najčítanejšie