Denník N

Carlos Sotelo z Peru žije na Slovensku desaťročia: Slovensko som vždy bránil, teraz je môj pocit bezpečia nabúraný

Carlos Sotelo. Foto - archív C. S.
Carlos Sotelo. Foto – archív C. S.

Keby zo zabitia Henryho nebolo video, zahralo by sa to dostratena ako bežná bitka dvoch opitých nespratníkov na ulici, myslí si Carlos Sotelo.

CARLOS SOTELO sa narodil v roku 1966 v Lime v Peru, na Slovensko prišiel študovať v roku 1984 jadrovú fyziku. Dlhé roky pôsobil v bankovníctve, v Bratislave prevádzkuje peruánsku reštauráciu a cestovnú kanceláriu zameranú na zájazdy do Latinskej Ameriky. Aktuálne mu vychádza kniha s názvom Eslovenčina je ťažká, v ktorej rozoberá svoj dlhoročný vzťah k Slovensku.

Čo ste prežívali, keď ste sa dozvedeli o brutálnom útoku Juraja Hossua na Filipínca Henryho Acordu, ktorý následne v nemocnici zomrel?

Prvá moja emócia bola, že bitky sa v Bratislave stávajú. Keď som však videl video a zistil, čo presne sa stalo, pocítil som zdesenie a hnev. Roky tu cudzincom, napríklad aj svojim kuchárom, rozprávam, že Slovensko je bezpečná krajina, v ktorej sa žije dobre, a zrazu sa udeje čosi také strašné.

Zažili ste aj vy nepríjemné strety s domácimi pre váš výzor, pôvod alebo jazyk?

Ani nie, skôr zažívam pozitívne momenty. Napríklad prídem s kamarátmi do krčmy pri Prievidzi, a domáci, keď zistia, že som cudzinec, zaplatia pivo aj borovičku. Ku mne tu boli snáď všetci priateľskí, a je jedno, o ktorú časť Slovenska išlo.

Zlý zážitok som mal len raz, keď ktosi predo mnou nadával, ale takí ľudia sa vyskytnú všade. Nevnímal som to ako rasistický útok, hoci mi to bolo nepríjemné.

Za rok a pol tu šesťkrát napadli jednu moslimskú matku, dorezali francúzskeho študenta, súčasný kotlebovský poslanec Mazurek dokonca ako primitív bliakal po moslimskej rodine, stali sa aj ďalšie incidenty. Koniec koncov, aj vaši kuchári z Peru mali viackrát problémy.

V Bratislave sa bežne stáva, že cudzincov v noci nepúšťajú na diskotéky a do nočných podnikov. To sa stalo aj našim kuchárom. Príčinou zrejme je ich výzor – sú menší a na pohľad pôsobia ako Indiáni.

Pred rokom či dvomi koloval po sociálnych sieťach aj prípad, kde vyhadzovač odmietol pustiť cudzincov dnu a napodobňoval opicu so slovami, že špinavých tam nechcú. Bolo to aj odfotené. Naši kuchári už vedia, ktorým podnikom sa vyhýbať, lebo ich tam aj tak nepustia. Niektoré veci zmeniť nedokážu.

Platí, že agresivita voči cudzincom na Slovensku rastie, pričom k tomu prispievajú aj reči Fica, Sulíka či Kollára o migrantoch, alebo sa to preceňuje?

Agresivita na Slovensku jednoznačne rastie, ale nielen voči cudzincom. Má to však viac príčin, nielen politikov. Keď som videl, čo sa stalo v nitrianskom bare, kde za ublíženie na zdraví dostal vinník najskôr len pokutu štyristo eur, pričom sa obhajoval, že obeť kopal len do hlavy, ostal som v úžase.

V ešte väčšom úžase som ostal, keď som videl, ako sa s vinníkom rozpráva polícia. Doslova ako s kamarátom. Okrem toho, samotná polícia sa agresívne neraz správa na výsluchoch aj k domácim, stačí sledovať v médiách prípady, ako niektorých na stanici dobili.

Spomeniem aj kotlebovské vlakové hliadky. Ja osobne by som sa vo vlaku rozhodne necítil bezpečnejšie, ak by doň nastúpili títo chlapci v zelených tričkách. Mnohí ľudia to pritom vítajú.

V každom prípade platí, že ľudia, napichaní anabolikami, ktorí chodia do posilňovní, si nedovoľujú len voči cudzincom, ich agresivita je namierená na každého, kto sa im znepáči.

Sledujete rôzne diskusné fóra cudzincov na Slovensku. Čo sa tam píše po poslednom útoku?

Najskôr tam prevládal obrovský hnev. Mnohí sa boja, navyše ten útok robí veľmi zlé meno celej krajine, keďže sa o ňom písalo v mnohých médiách po svete. Video a fotografie z útoku sa objavili aj v nemeckých a španielskych novinách, nehovoriac o sile sociálnych sietí.

Zdieľalo to obrovské množstvo ľudí, pričom k tomu každý pripája aj vlastné skúsenosti s rasizmom na Slovensku. Celá debata je mimoriadne emotívna, ale tomu sa vôbec nečudujem. Nedávno som však už videl, že niekto tam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom Gálom

Do obchodu

Rozhovory

Teraz najčítanejšie