Denník N

Robert Fico: „Dieťa je dieťa“ (ale nie vždy)

Niekedy sú pre expremiéra všetky deti rovnaké a niekedy nie. Na tomto zábere je so žiakmi pri pamätníku na Dukle v roku 2009 počas svojho prvého funkčného obdobia. Foto - TASR
Niekedy sú pre expremiéra všetky deti rovnaké a niekedy nie. Na tomto zábere je so žiakmi pri pamätníku na Dukle v roku 2009 počas svojho prvého funkčného obdobia. Foto – TASR

Bývalý premiér síce tvrdí, že všetky deti sú rovnaké, ale sú situácie, keď má oveľa bližšie k tým, ktoré žijú v obciach ovládaných Smerom.

Autor je politológ, pôsobí na Katedre politológie FSS MU

V piatok ôsmeho júna sa Robert Fico zúčastnil rozhlasovej relácie, počas ktorej sa ho moderátor spýtal, či je namieste, aby spoločnosť dotovala obedy školákom bez ohľadu na to, z akých majetkových pomerov pochádzajú. Odpoveď Roberta Fica bola jednoznačná, keď uviedol, že „my si myslíme, že dieťa je dieťa“.

Na tejto odpovedi by nebolo nič zlé, až na to, že keď to bývalý premiér potrebuje, tak túto formulku dokonale ignoruje.

Keď dieťa je dieťa

Pred niekoľkými dňami vláda avizovala nový sociálny balíček v objeme niekoľko sto miliónov eur. Jeho súčasťou je i plán vládnej koalície poskytnúť všetkým deťom v poslednom ročníku materských škôl a na prvom a druhom stupni základných škôl obedy zdarma.

Na túto myšlienku sa dá pozerať odlišne. A to od kompletného schvaľovania jej obsahu i načasovania, až po jej plné odmietanie a kritiku Smeru z oportunistickej snahy zastaviť pokles svojich preferencií. Táto úvaha však zostane ponechaná bokom, pointou tohto textu je niečo iné.

Je ňou odpoveď Roberta Fica na otázku, či je správne platiť obedy deťom rovnako zo sociálne slabších, ako i majetných rodín. Odpoveď „dieťa je dieťa“.

Ak sa zameriame na čisto logickú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie