Denník N

Hrbatý o Nadalovi: Hrá takmer bezchybný tenis

Rafael Nadal po víťazstve vo finále Roland Garros. Foto: TASR/AP
Rafael Nadal po víťazstve vo finále Roland Garros. Foto: TASR/AP

Španiel Rafael Nadal ovládol jedenástykrát v kariére turnaj Roland Garros, keď zdolal vo finále Rakúšana Dominica Thiema 6:4, 6:3, 6:2.

Vo svete azda neexistuje tenista, ktorého telo by si vytrpelo viac ako jeho. Od detstva sa Rafael Nadal trápi so zranením priehlavkovej kosti, ktorá nenabrala dostatok vápnika a je náchylnejšia na zranenia.

Keď si v novembri 2005 poranil ľavú nohu, v autobiografii priznal, že sa takmer zrútil. Lekár mu totiž povedal, že to môže znamenať koniec jeho kariéry.

Aj keď sa s ním zranenia ťahajú celú kariéru, v jeho prípade platí, že sa po zotavení vráti vždy silnejší. Dokázal to aj tento rok. V januári síce pre zranenie nohy odstúpil zo štvrťfinále grandslamového Australian Open, no teraz suverénne ovládol iný grandslam – obľúbený Roland Garros, na ktorom triumfoval už jedenástykrát v histórii.

Nezastaviteľný

Španiel je antukovým kráľom a v Paríži takmer neporaziteľný. V tohtoročnom finále zdolal talentovaného Rakúšana Dominica Thiema v troch setoch 6:4, 6:3 a 6:2 a svoju bilanciu si tak vylepšil na neuveriteľných 86 víťazstiev.

Naďalej tak ostáva v platnosti, že v hlavnom meste Francúzska ho porazili len dvaja hráči. V roku 2009 ho nečakane zdolal Švéd Robin Söderling vo štvrtom kole 6:2, 6:7 (2), 6:7, 7:6 (2) a pred troma rokmi ho vo štvrťfinále porazil Srb Novak Djokovič 7:5, 6:3, 6:1.

„Keďže mal zdravotné problémy, nebolo isté, že sa vráti v takej istej forme, akú mal predtým. Prišla však antuková sezóna a hral takmer bezchybný tenis. Opäť sa nenašiel nikto, kto by ho potrápil. Je úžasné, že v 32 rokoch je takto skvele fyzicky pripravený a stále sa dokáže zlepšovať. Hrá omnoho agresívnejšie a azda najkomplexnejší tenis v kariére.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie