Denník N

Analytička o summite Trump-Kim: Jadrové zbrane KĽDR sú hlavným prvkom prežitia štátu, nie som si istá, či ich odstránia

Kim Čong-un (na snímke) aj Donald Trump sú už v Singapure, kde sa v utorok stretnú v hoteli Capella. Foto - tasr/ap
Kim Čong-un (na snímke) aj Donald Trump sú už v Singapure, kde sa v utorok stretnú v hoteli Capella. Foto – tasr/ap

Udalosti po summite sa môžu vyvinúť rôzne, nemôžeme vylúčiť ani obnovu nepriateľskej a agresívnej rétoriky, vraví slovenská odborníčka na Severnú Kóreu Lucia Husenicová.

Lucia Husenicová je riaditeľkou Inštitútu ázijských štúdií v Bratislave. Zároveň učí na Katedre bezpečnostných štúdií Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov na univerzite Mateja Bela. Venuje sa najmä problematike vývoja severokórejského režimu, medzikórejských vzťahov a situácii v severovýchodnej Ázii. 

Môže tento summit znamenať prelom a KĽDR sa naozaj vzdá jadrových zbraní? V minulosti sa napokon vždy vrátili k programu.

Summit ako taký je určite prelomovou udalosťou, keďže ide o historicky prvé stretnutie prezidenta USA s vodcom KĽDR. Či sa Severná Kórea reálne vzdá jadrových zbraní,  nesúvisí až tak so summitom. Diskutovať sa o tom rozhodne bude, je to hlavná agenda, ale už aj sám prezident Trump pripustil, že je to proces, ktorý nebude dosiahnutý v tento deň či nasledujúci týždeň. Nie som si istá, či KĽDR skutočne odstráni svoj existujúci jadrový arzenál, nakoniec je stále hlavným prvkom zaistenia bezpečnosti a prežitia štátu. Jadrový program je nakoniec stále súčasťou oficiálnej politickej línie bjungdžin. Dnes nikto nevie, kam a či vôbec je KĽDR ochotná zájsť v kontexte denuklearizácie. Je pravdepodobné, že nateraz nebude pokračovať v ďalšom rozvoji programu, a že si bude chcieť ponechať ten potenciál, ktorý má.

Foto – fpvmb.umb.sk

Na čom sa podľa vás napokon Trump a Kim dohodnú na summite?

Asi najpozitívnejším výsledkom by bola dohoda o procese nasmerovanom k odstraňovaniu napätia a možnej normalizácii vzťahov. Zároveň by rozhodne bolo pozitívom, ak by KĽDR súhlasila s vytvorením inšpekčného režimu existujúcich jadrových zariadení. Úprimne, nie som si istá,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie