Denník N

Keď Kanaďania robia takmer to isté, čo Slováci

Dva nové albumy spojili dve generácie hudobníkov z rôznych scén. Ľubo Burgr s Pjonim a Daniel Lanois s Aaronom Funkom však pripravili úplne iné nahrávky.

V základnom princípe je to úplne to isté. Identický prístup. Známi autori sa dali dokopy s mladými elektronickými producentmi. V oboch prípadoch ide o dlhoročné vzájomné sympatie výrazných postáv z rôznych scén, ktorých výsledkom bola spolupráca dotiahnutá do spoločných albumov.
Vyšli takmer naraz, jeden na Slovensku, druhý v Kanade. Ale keď ich začnete počúvať, okamžite sa začnú objavovať rozdiely. Obe nahrávky sú vo výsledku úplne iné, ale pritom zaujímavé.

Výletné lode

Kľúčová otázka pri takýchto projektoch je, či generačno-hudobný kontrast nie je priveľký a výsledok nie je trochu umelý alebo kŕčovitý. V týchto dvoch prípadoch nie je.

Ľubo Burgr (1964) sa zviditeľnil v prešovskej kapele Ali Ibn Rachid a dlho pôsobil v ďalšom zásadnom pilieri našej alternatívnej scény 90. rokov, v bratislavskom divadle Stoka. Ukázal sa ako svojský hudobník aj herec a režisér, neskôr sa stal spoluzakladateľom a riaditeľom nezávislého kultúrneho centra A4-nultý priestor. Práve tam v roku 2006 Jonatán Pastirčák (1993) krstil debutový album. Vtedy ešte hral na violončelo a spieval v duu Tucan, dnes sa venuje elektronike pod pseudonymami Pjoni a Isama Zing.

Album Výletné lode, ktorý vyšiel na značke Slnko records, je logickým pokračovaním všetkého spomínaného. Už tretí album Ali Ibn Rachid s názvom Dancing (2009) obsahoval nové pesničky v elektronickejších aranžmánoch a keď spolupráca pôvodnej zostavy pokračovala čoraz komplikovanejšie, Burgr začal hrávať v menších zostavách. Vtedy do novej inscenácie divadla SKrAT oslovil na spoluprácu Pjoniho. Zafungovalo to, tak začali hrávať staré veci Ali Ibn Rachid v nových verziách. A potom sa dohodli, že vyskúšajú dať dokopy niečo spoločné.

Stále sú to pesničky s rovnakou poetikou – najmä irónia, ale aj istý smútok, ozveny detských spomienok aj „pohnuté stavy“, vlastné aj odpozorované/odpočuté príbehy. Akurát už to nie je pôvodný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie