Denník N

Koniec príbehu

Fedor Gál a František Mikloško v roku 2004. Foto - TASR
Fedor Gál a František Mikloško v roku 2004. Foto – TASR

Prezidentské voľby 2019 budú naším posledným generačným vzopätím. Je možné, že František Mikloško zamáva uháňajúcemu čelu peletónu odkiaľsi zozadu. Viem si však predstaviť aj opak.

Mužov a ženy novembra ’89 dala dohromady zásadná dejinná udalosť – zmena politického režimu. Za uplynulých dvadsaťdeväť rokov sú naše rady z roka na rok redšie. Momentálne, tak to vidím, sa príbeh končí. Tí, ktorí v „pevnom jadre“ pôvodnej Verejnosti proti násiliu vydržali, majú už značne ošúchané telá aj mysle. Bez výnimky, respektíve s výnimkou tých, ktorí nás už navždy opustili, smerujeme do cieľovej rovinky, čiže do hrobu.

Ostanú po nás symboly a rituály ako šľahačka na torte umiesenej z étosu, hodnôt, potrieb a cieľov tamtej doby. Doby vzopätia našej generácie. Nechajme tej nastupujúcej priestor, aby si vybrala hrozienka z minulosti, pridala ingrediencie súčasnosti a sama rozhodla o svojich lídroch a o svojej budúcnosti. Nehovorím o veľkorysosti, hovorím o nevyhnutnosti a zodpovednosti. Rozhodnúť sa treba pokiaľ je človek ešte súdny a svojprávny.

Tento text píšem predovšetkým pod dojmom príspevku Samuela Marca v N-ku. Hovorí v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom Gálom

Do obchodu

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie