Spišský Hrhov priťahuje rodiny z okolia, vďaka saune možno pritiahne aj turistov

V Spišskom Hrhove, o ktorého príkladnej spolupráci medzi Rómami a majoritou písal aj New York Times, pribudne architektonický objekt a zároveň voľne dostupná prírodná sauna.

Takto by mala vyzerať sauna v Spišskom Hrhove. Vizualizácia – Woven

Na Spišský hrad mieria ročne tisícky turistov, takmer nikoho by však nenapadlo zastaviť sa v malej obci Spišský Hrhov, ktorá je prakticky po ceste. Dôvodov ísť sa tam pozrieť je pritom viacero, na jeseň však pribudne ešte jeden – prírodná sauna. Stáť bude na okraji ovocného sadu, pár minút chôdze od obce, s výhľadom na hrad.

Za nápadom stojí združenie Čierne diery, ktoré mapuje a popularizuje priemyselné dedičstvo Slovenska, spolu s architektkami Woven a Líviou Gažovou zo združenia Centrum architektúry.

Inšpiroval ich podobný projekt prírodnej sauny v malej obci Dúbravica neďaleko Banskej Bystrice, za ktorou stojí umelecké združenie Periférne centrá. Prírodná sauna a takisto množstvo ďalších umeleckých a architektonických objektov v okolí dediny tam už pritiahlo množstvo ľudí z celého Slovenska.

„Je to skvelý zážitok, byť v saune na okraji lesa alebo pri potoku a je tam úplný pokoj. Hovorili sme si, že by bolo fajn urobiť niečo podobné aj na ďalších miestach, aby sme jednak spestrili život obyvateľom týchto oblastí a tiež im pomohli pritiahnuť pozornosť ľudí z okolia a turistov. Stačí totiž, že o tom raz počujete a chcete to vyskúšať,“ hovorí Martin Lipták zo združenia Čierne diery.

Saunu, ktorej návrh autorky z architektonického tímu Woven konzultovali aj s fínskym architektom, by chceli stavať na konci leta. Na hlavnú sezónu – jeseň a zimu – by už teda mala byť hotová. Prísť bude môcť hocikto a bude to zadarmo, stačí len dopredu zavolať a rezervovať si čas.

Jadro sauny bude drevené, polopriehľadný „obal“ bude slúžiť ako príjemná prechodová zóna von, kde sa človek osvieži vodou. Vizualizácia – Woven

Stačí málo

Spišský Hrhov nevybrali autori nápadu len tak náhodou. Už vopred tušili, že spolupráca tu bude možná aj vďaka starostovi Vladimírovi Ledeckému. O tom, ako sa z malej dediny, ktorá mala podobne ako okolité obce problém spolužitia medzi majoritou a rómskou komunitou, stal príklad hodný nasledovania, už písali aj v New York Times.

Dnes je to jedna z mála prosperujúcich a zväčšujúcich sa obcí v okolí, kde deti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |