Denník N

Taliani a Malta migrantov z Afriky odmietli, Španieli nie. Príbeh lode Aquarius ukazuje rozdelenú Európu

Talianski policajti stoja pred námorným plavidlom Aquarius s africkými migrantmi na palube po ich transporte v talianskom prístave Messina na Sicílii. Foto – TASR/AP
Talianski policajti stoja pred námorným plavidlom Aquarius s africkými migrantmi na palube po ich transporte v talianskom prístave Messina na Sicílii. Foto – TASR/AP

Spor o prijatie uviaznutých afrických migrantov na mori ukazuje, ako veľmi je Európa stále rozdelená v pohľade na migračnú krízu.

Dramatický príbeh lode Aquarius so stovkami Afričanov, ktorí uviazli tento týždeň v Stredozemnom mori, je najnovším príkladom, ako radikálne sa môžu líšiť prístupy voči migrácii dvoch blízkych európskych krajín s novými vládami.

Vyše šesťsto migrantov, ktorí sa pokúsili cez víkend dostať cez Stredozemné more do Talianska, sa presvedčilo, že nová populistická vláda dvoch antisystémových strán Liga a Hnutie piatich hviezd to s radikálnou zmenou politiky voči migrantom a utečencom myslí vážne. 

Jej pointou je prijímanie čo najmenej migrantov a urýchlenie ich deportácií, a to aj za cenu prípadného porušovania medzinárodného práva.

Keď ich nechce Taliansko ani Malta

Teraz na novú politiku doplatilo 629 pasažierov, z ktorých je 11 detí, sedem tehotných žien a 123 mladistvých bez sprievodu. Taliani ich odmietli a vyzvali Maltu, aby ich prijala ona. Malý ostrov to však odmietol s tým, že povinnosť prijať ich leží na talianskych úradoch, pretože ich krajina sa podieľala na záchranných operáciách v Stredozemnom mori.

Keď sa k africkým migrantom nemalo ani Taliansko, ani Malta, rozhodol sa pasažierov uviaznutých na mori ujať nový španielsky premiér Pedro Sánchez. Socialistický líder pritom len minulý týždeň nahradil pravicového premiéra Mariana Rajoya, ktorého odvolali pre korupčné škandály jeho Ľudovej strany.

Africkí migranti z lode Aquarius. Foto – TASR/AP

Migrantov na búrlivom mori zobrala na palubu lode Aquarius ešte v sobotu francúzska charitatívna

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Utečenecká kríza

Teraz najčítanejšie