Denník N

Nakazených osýpkami na východe stále pribúda. Nedodržiavajú karanténu, hovoria hygienici

Hygienici očakávajú, že sa počet nakazených osýpkami zvýši, keďže ide o ľudí, ktorí žijú v problémovej komunite v zlých hygienických podmienkach.Epidémia osýpok na východe Slovenska sa šíri. Nakazených už je 33 ľudí, z nich bolo 29 ľudí hospitalizovaných.

Na začiatku epidémie boli traja ľudia, ktorí ochorenie priniesli z Veľkej Británie. Od nich sa nakazili na Slovensku ďalší ľudia.

Prví nakazení neboli očkovaní. Koľko z celkového počtu nakazených osýpkami bolo očkovaných, Úrad verejného zdravotníctva stále nepovedal. „V súčasnosti preverujeme nejasný očkovací status chorých osôb na osýpky,“ tvrdia hygienici.

Ľudia nakazení osýpkami už nie sú len z obce Drahňov, odkiaľ boli prví pacienti, jeden nakazený je z obce Baškovce v okrese Sobrance, jedno ochorenie potvrdili v meste Strážske a po jednom v obciach Maťovské Vojkovce, Trhovište a Falkušovce (obe okres Michalovce).

Ani jeden z pacientov podľa hygienikov nemá vážne komplikácie.

Osýpkami sa nakazili aj dve zdravotné sestry v nemocnici v Michalovciach. Tá patrí do siete nemocníc Svet zdravia skupiny Penta.

Nakazených bude pribúdať

Podobnú epidémiu osýpok sme na Slovensku nemali už 20 rokov. V roku 1998 tu bolo 546 pacientov nakazených osýpkami.

S výnimkou roku 2003

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Osýpky

Povinné očkovanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie