Denník N

Juraj Blanár: O Kotlebovom návrhu sprísniť interrupcie sa hlasovať nebude, chystáme vlastný

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Koaliční aj opoziční poslanci začínajú diskutovať o svojom vlastnom návrhu, Blanárovi by sa páčilo, ak by nechcene tehotnú ženu finančne podporovali tí, ktorí si chcú jej dieťa osvojiť.

V máji sa do parlamentu dostal návrh zákona o sprísnení interrupcií, ktorý predložil Marian Kotleba. Juraj Blanár (Smer) vysvetľuje, že sa o Kotlebovej predlohe nakoniec nebude vôbec hlasovať. Podal totiž procedurálny návrh, ktorý hlasovanie neumožní. V parlamente sa o Kotlebovom návrhu malo rozhodnúť v stredu o 11.00.

Prečo ste zablokovali hlasovanie o Kotlebovom návrhu zákona?

V rozprave v parlamente vystúpili zástupcovia koalície, ja aj pán Marián Kéry (Smer), a dali sme jasne najavo, že ĽSNS významným spôsobom zneužíva túto tému, pretože to nie je strana, ktorá by práve ctila základné ľudské práva. Na jednej strane uznáva kolektívnu vinu, pretože označuje jednu komunitu za parazitov, pritom to nie je možné takýmto spôsobom robiť. A na druhej strane sa stavia do pozície absolútneho ochrancu života. Nemyslím si, že by sme sa mali na takomto niečom podieľať a svojím spôsobom to legitimizovať, aj keď, priznávam, že je to veľmi citlivá vec.

Ja osobne som za to, aby bol život chránený za každú cenu, ako sa len dá. Preto som v rozprave predložil procedurálny návrh, o ňom sa bude hlasovať, aby sa už ďalej o Kotlebovom návrhu zákona nehlasovalo.

Je možné úplne odsunúť hlasovanie o nejakom návrhu? Tak by sa potom dali blokovať všetky opozičné návrhy.

Je to možné. Bolo to v rokovacom poriadku aj predtým. Je to bežná rokovacia procedúra, ktorá tu fungovala počas Radičovej aj Dzurindovej vlády a ktorá sa bežne využíva. Myslím si, že teraz je na mieste ju využiť. Musím zároveň povedať, že existuje záujem určitých poslancov naprieč politickým spektrom prísť s nejakým návrhom o umelom prerušení tehotenstva.

Vyjadril som aj osobný názor, že by sme sa mali zamyslieť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie