Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Bolo by spravodlivosti lepšie vedľa loga Penty či J&T?

Ministerstvo spravodlivosti a Najvyšší súd sa tiesnia v jednej budove. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ministerstvo spravodlivosti a Najvyšší súd sa tiesnia v jednej budove. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Minister spravodlivosti má dilemu, ku ktorej finančnej skupine sa nasťahovať. 2. Štát ide konečne opraviť kaštieľ v Rusovciach: draho a nepekne. 3. Markíza tliacha o liečení rakoviny, ale nevidí v tom problém. Plus jednou vetou, FB status, citát, zaujímavé články, Shooty a MMŠ.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Spravodlivosť v prenájme

„Je to jedna z najväčších dilem, pred ktorými minister stojí,“ povedal o sebe minister spravodlivosti Gábor Gál. Nevie totiž, či sa ministerstvo presťahuje do budovy Penty alebo J&T, od ktorých rezort dostal najlepšie ponuky. Minister s rozhodnutím váha, pretože obe investičné skupiny nemajú dobré meno v očiach verejnosti. Preto ešte stále o výbere rokuje a do úvahy vraj pripadá aj zrušenie celého výberu.

Možno to tak nemuselo byť. Keď pred necelým rokom ministerstvo ešte pod vedením Lucie Žitňanskej zverejnilo inzeráty, že hľadá nové priestory, nebolo to žiadne prekvapenie. Súčasná budova, kde okrem ministerstva sídli aj Najvyšší súd, bola navrhnutá na súdne účely, vyžaduje si rekonštrukciu a rezortu nevyhovovala ani z kapacitných dôvodov. Napokon, s myšlienkou sťahovania sa pohrávali aj Žitňanskej predchodcovia.

Ešte v auguste prišlo na ministerstvo jedenásť ponúk, z ktorých napokon zostali v hre len dve. Žitňanská z toho nebola nadšená, verejne hovorila, že je nespokojná, že sa musí obracať na súkromných developerov. No nemala na výber: hoci sa predtým obrátila na štátne inštitúcie, žiadna z nich jej neponúkla vyhovujúci priestor.

Možno to tak nemuselo byť, keby dva roky predtým vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák za podozrivých okolností nevymenil administratívnu budovu stojacu oproti súčasnej budove ministerstva spravodlivosti za budovu starej Ikey, kde dnes sídli klientske centrum. V budove v centre Bratislavy tak majú byť apartmánové byty a ministerstvo si musí hľadať nájom u súkromníkov.

Nielen praktická, ale aj symbolická hodnota. Už v apríli bolo jasné, že Žitňanskej dilemu bude musieť riešiť Gál. Nepochybne má na stole solídne ponuky, ale už zo symbolických dôvodov minister nemôže nájsť ideálne riešenie. Ak uprednostní Pentu, ministerstvo sa presťahuje do komplexu Digital Park, na ktorom priamo svieti logo finančnej skupiny, ktorá napriek mnohým súdnym sporom o svoju dobrú povesť dobrú povesť nepožíva. Ak to bude J&T s podobnou reputáciou, jej logo bude svietiť síce o kúsok ďalej, ale stále dosť blízko na to, aby sme si spomenuli, že spôsob zbohatnutia tejto firmy takisto nebol taký, že by sme ho mohli nazvať spravodlivým.

Podľa Gála existuje aj možnosť novej súťaže, ktorá by ukázala, či sa „náhodou na trhu nejaká budova neuvoľnila“. To je síce možné, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie