Denník N

Psychológ: Ľudia veria na Boha, ktorý myslí a vyzerá ako oni

Stvorenie Adama od Michelangela. Boh vpravo je vyobrazený ako starší, prísny bradatý beloch. Foto - Conrad Jackson a jeho tím (2018)/Plos One
Stvorenie Adama od Michelangela. Boh vpravo je vyobrazený ako starší, prísny bradatý beloch. Foto – Conrad Jackson a jeho tím (2018)/Plos One

Starší účastníci videli Boha ako staršieho, príťažlivejší ako príťažlivejšieho a Afroameričania o niečo viac ako Afroameričana. Rozdiely boli aj medzi liberálmi a konzervatívcami. Výskum sa robil iba na americkej vzorke.

Hoci sa v Biblii o vzhľade Boha píše, že „Moju tvár nemôžeš vidieť, lebo niet človeka, ktorý by mňa videl, a ostal by nažive!“, kresťania si Boha aj tak nejakým spôsobom predstavujú.

Od Michelangela po Montyho Pythona sa Boh vykresľuje ako dôstojný a postarší beloch s bielou bradou.

Čo si však myslia bežní veriaci? Ľudové intuície niekoľko sto Američanov o vzhľade Boha overili psychológovia v novej štúdii, ktorá vyšla tento týždeň v časopise Plos One.

Je voľne dostupná a jedným zo spoluautorov je aj veľká hviezda súčasnej psychológie, Kurt Gray z University of North Carolina at Chapel Hill.

Mladší Boh s jemnejšími črtami

Vedci do výskumu zapojili niečo vyše 500 veriacich zo Spojených štátov. Vždy im ukázali dvojicu obrázkov, z ktorej si mali vybrať tú, ktorá sa podľa nich vo väčšej miere podobala na Boha.

Tento proces opakovali niekoľko stokrát. Obrázky potom spojili do jedného a dostali výslednú fotografiu Boha.

Zistili, že v porovnaní s obrazom, ktorý poznáme z pop kultúry, videli ľudia Boha ako mladšieho, na tvár mu dali viac jemných čŕt a často mu menili farbu pokožky z bielej. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie