Denník N

Sulík: Fico podhodil ohlodanú kosť, aby sa opozícia na NKÚ rozhádala

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Bez hlasov Smeru teda žiaden šéf NKÚ zvolený nebude a je nad slnko jasnejšie, že smeráci dajú hlasy len tomu, kto bude „slabučko hryzkať“.

Robert Fico evidentne dospel k záveru, že minulotýždňovým odvolávaním Jána Figeľa nechtiac spojil celú opozíciu a teraz by ju mal trochu rozkmotriť. Nuž tak vytiahol staré dobré NKÚ, udičku, ktorá posledné tri roky zakaždým spoľahlivo fungovala.

Po voľbách v roku 2012 urobila opozícia, vtedy pozostávajúca z piatich strán – KDH, OĽaNO, MOST, SDKÚ a SaS – generálnu dohodu o tom, ako si podelí pozície, na ktoré mala nárok (alebo ktoré jej Fico podhodil). Delili sa dva posty podpredsedov parlamentu, deväť predsedov výborov, nejaký podpredsedovia výborov a šéf NKÚ. Bola to presne táto posledná dohoda, na základe ktorej sa Ján Figeľ stal podpredsedom parlamentu a na základe ktorej sa kandidát SaS mal stať šéfom NKÚ. Naším prvým kandidátom bol Kamil Krnáč, druhým Vladimír Klimeš, obaja nedostali, napriek jasnej dohode, ani len 67 hlasov opozície, pričom ich odbornú alebo inú kvalifikáciu nik nespochybnil.

Jasne sa ukázalo, čo bol najväčší problém celej našej koalície (od júla 2010 do októbra 2011). Nebola to neschopnosť dohodnúť sa a už vonkoncom to nebola moja osobná neústupčivosť (ustúpil som prakticky všade; pri registrovaných partnerstvách, pri dekriminalizácii marihuany, pri zvýšení DPH…).

Najväčším problémom bolo, že raz urobené dohody sa nedodržiavali. Či koaličná zmluva, daň z piva (viacerí poslanci za KDH nehlasovali za) alebo dohoda o zrušení gastrolístkov (som očitý svedok, ako Paľo Hrušovský zámerne nehlasoval a presne jeho hlas chýbal)… naši partneri sa nedržali dohôd, ktoré oni sami uzavreli.

Pripomínam, že z poslednej dohody sme my našu časť splnili. Za Jána Figeľa ako podpredsedu parlamentu sme nielen na jar 2012 hlasovali, ale minulý týždeň sme ho aj výdatne obhajovali, čo tiež prispelo k tomu, že Fico nakoniec pustil do gatí. Druhá časť tejto poslednej dohody, že kandidát SaS bude viesť NKÚ, doteraz splnená nebola. Kolegovia z KDH tak majú možnosť sa nielen revanšovať, ale aj ukázať, že dohody naozaj ctia.

Je tu však ešte druhá rovina. Smer má 83 hlasov, opozícia 67 a na zvolenie šéfa NKÚ je potrebných 76. Bez hlasov Smeru teda žiaden šéf NKÚ zvolený nebude a je nad slnko jasnejšie, že smeráci dajú hlasy len tomu, kto bude „slabučko hryzkať“. Fico predsa nie je na hlavu padnutý, aby pripustil zvolenie človeka, ktorý začne rázne riešiť smerácke rozkrádačky.

Vyhlásením voľby predsedu NKÚ podhodil Robert Fico opozícii ohlodanú kosť a teraz čaká, kto všetko sa na ňu vrhne a bude sa prizerať, ako sa opozícia rozvadí. Toto je jediný zmysel voľby, žiaden iný neexistuje (iba ak ten, že Fico si chce udobriť KDH, aby sa mu neminul koaličný partner).

Ak teda nemá byť obsadenie pozície šéfa NKÚ len dohodenie teplého miestečka pre zaslúžilého straníka, je najlepším riešením počkať s voľbou šéfa NKÚ až po marcových voľbách. Terajší šéf NKÚ Jasovský presluhuje už tri roky, pár mesiacov ešte určite zvládne. A potom tam dosadíme človeka čestného a rázneho.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie