Denník N

Všeobecná lekárka Bendová: Chýba nám 500 všeobecných lekárov a mladí to robiť nechcú

Jana Bendová. Foto N – Vladimír Šimíček
Jana Bendová. Foto N – Vladimír Šimíček

Jana Bendová je mesiac hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo. Testovala elektronické zdravotníctvo, spolupracuje aj na rezidentskom programe, ktorý má priviesť viac mladých lekárov k všeobecnému lekárstvu. Tí však o to nemajú záujem.

Jana Bendová je všeobecná lekárka pre dospelých. V máji sa stala hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo. Začínala ako pľúcna lekárka, po pár mesiacoch však odišla do Veľkej Británie, kde rok robila au-pair, aby sa naučila po anglicky. Robila vo výskume liekov a od roku 2006 je všeobecnou lekárkou, ambulanciu má v obci Veľký Biel pri Bratislave.

V rozhovore sa dočítate:

  • koľko všeobecných lekárov nám chýba,
  • prečo mladí nechcú robiť všeobecných lekárov,
  • prečo lekári pred predpísaním antibiotík nerobia testy,
  • ako platia poisťovne nové kompetencie,
  • ako to vyzerá u obvodného lekára v krajinách, kde to funguje,
  • čo lekári nemôžu robiť, aj keď to nedáva zmysel, 
  • aké problémy má elektronické zdravotníctvo a ako ho lekári prijali. 

Pľúcnu lekárku ste robili len pár mesiacov, kým ste odišli do Veľkej Británie robiť au-pair. Prečo ste odišli?

Prišla som do praxe a zistila som, že bez angličtiny sa to robiť nedá. Vedela som plynule po nemecky, aj som tlmočila, ale z angličtiny som mala len základy. Z môjho pracoviska posielali na vzdelávacie aktivity lekárov, ktorí neboli lepší ako ja, ale vedeli po anglicky. Brala som to ako hendikep, ktorý som chcela zmeniť, tak som si povedala, že najlepšie bude, keď pôjdem do anglicky hovoriaceho prostredia. Mala som 23 rokov, a lepšie rozhodnutie som nemohla urobiť.

Robili ste potom pľúcnu lekárku aj vo výskume liekov. Prečo ste začali robiť všeobecnú lekárku?

Asi to bude znieť veľmi laicky, ale kamarátky okolo mňa si začali robiť atestácie z všeobecného lekárstva. Tak som o tom začala rozmýšľať. Mala som dobrý vzor – moju detskú lekárku – a našla som sa v tom.

Koľko máte dnes pacientov?

V priemere majú všeobecní lekári 1800 pacientov, ja mám 2700. Dnes nám chýba asi 500 všeobecných lekárov, mnohí sú v dôchodkovom veku a predpokladá sa, že budú ubúdať ďalej, takže pacientov u lekárov bude pribúdať.

Dokáže sa lekár postarať plnohodnotne o 2700 pacientov?

Áno, dokáže. O mojich pacientov sa starám, ako mám, ale veľa robí dobrý manažment v ambulancii. Mám dve sestričky, čo nie je typické. Máme aj objednávací systém

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie