Denník N

Neklamte baníkom, život po uhlí existuje

Ak skoncujeme s alobalovými dotáciami, priemerná rodina na Slovensku by v účte za elektrinu ušetrila každý rok 12 eur.

Autor je poslancom NR SR a tímlíder SaS pre energetiku

Keď sme pred časom prišli s heslom „neklamte baníkom“, chceli sme vyvrátiť banícky mýtus o hroziacej hladovej doline na hornej Nitre. Dnes má okres Prievidza nezamestnanosť pod piatimi percentami, Partizánske tesne nad troma, miestni zamestnávatelia si vozia ľudí z iných okresov či dokonca zahraničia, na dvere regiónu klopú noví investori, 80 kilometrov južnejšie otvára svoje brány automobilka Jaguar, dotovaná vládou pol miliardou eur. V tejto situácii tvrdiť baníkom, že po útlme uhoľného baníctva ich nikto nikde nezamestná, je klamstvo.

Desatoro pre hornú Nitru

Pravda by to bola iba v prípade, že hornú Nitru budeme ďalej baliť do alobalu a odignorujeme riešenia, ktoré sa teraz ponúkajú samy. Aj preto sme takto pred rokom predstavili desať riešení a požiadaviek, ktoré by pomohli nielen baníkom, ale celému regiónu. Išlo o vytvorenie podmienok na uľahčenie malého a stredného podnikania, rozvoj turizmu a kúpeľníctva, dobudovanie a rekonštrukciu dopravnej infraštruktúry, ale aj rekvalifikáciu baníkov. Práve pri preškoľovaní odvtedy nastala jedna významná zmena, a to možnosť čerpania eurofondov ešte pred ukončením pracovného pomeru.

Je nevyhnutné dokončiť rýchlostnú cestu R2 na Trenčín a medzi Nitrou a Prievidzou zrekonštruovať niektoré úseky železničnej trate. Ak by sa následne upravil aj grafikon vlakového spojenia medzi týmito mestami, cesta by namiesto súčasných viac ako dvoch hodín trvala 50 minút. Toto riešenie sme nazvali Jaguar expres, hoci jeho primárnym účelom nemá byť vozenie baníkov do automobilky, ale obojsmerné otvorenie regiónu novým pracovným a investičným príležitostiam, ako aj turizmu.

Najdôležitejšie je však nastavenie harmonogramu. Vzhľadom na procesy, ktoré útlm baníctva sprevádzajú, postupnosti pri rekvalifikácii, vekovú štruktúru baníkov, sociálne vplyvy, životnosť elektrárne Nováky, rekonštrukciu rozvodne v Bystričanoch, ako aj možnosti čerpania eurofondov v rámci prebiehajúceho programového obdobia sme za rok ukončenia podpory výroby elektriny z domáceho uhlia navrhli rok 2023. V tomto volebnom období sme to prostredníctvom rôznych zákonov alebo pozmeňovacích návrhov skúsili presadiť už štyrikrát.

8-tisíc eur pre každého baníka

Okrem opozície sme, žiaľ, v parlamente podporu nenašli, a tak sme to skúsili aj cez podanie sťažnosti na Európsku komisiu či hľadanie riešení na úrovni Trenčianskeho kraja. Tam sme, paradoxne, našli najviac pochopenia, keď poslanci župy odmietli Hornonitrianskymi baňami požadované zmeny v územnom pláne. Tieto mali umožniť otvárku nového ťažobného poľa a mali vyjsť bane na viac ako 27 miliónov eur. Ak by peniaze namiesto toho radšej rozdelili medzi svojich zamestnancov, každý jeden z nich by si jednorazovo prilepšil o 8-tisíc eur.

A tak síce hlasovanie na župe je možno iba malým víťazstvom zdravého rozumu, no rozhodne je významným míľnikom k ukončeniu marazmu na hornej Nitre. Ako som zdôraznil už na úvod, našou snahou nie je pripraviť baníkov o prácu, ale naopak, využiť súčasnú priaznivú situáciu a poskytnúť im jasnú odpoveď – bez zavádzania a klamania o tom, aký je súčasný stav a aké sú ich alternatívy.

Okrem toho, ak skoncujeme s alobalovými dotáciami, priemerná rodina na Slovensku by v účte za elektrinu ušetrila každý rok 12 eur, nehovoriac o uľahčení života energeticky náročným podnikom a podnikateľom. Ak by bane dokázali spravodlivo, aj bez každoročných 100-miliónových dotácií či ničenia prostredia fungovať, potom, prosím, nech sa fára ďalej.

Politický populizmus vs. logika

K nášmu boju s uhoľným Golemom sa postupne pridávali aj ďalšie organizácie a politici. V poslednom čase vzniklo viacero iniciatív, ktoré stavajú na našich návrhoch a požiadavkách. Napokon, cieľ je jasný, rozdielne sú akurát cesty.

Tie sú niekedy, bohužiaľ, nereálne; napríklad petícia nebanujme.sk požaduje ukončenie dotácií na ťažbu hnedého uhlia, hoci také ani neexistujú (je zavedená iba podpora výrobe elektriny z domáceho uhlia). Rovnako vyzývať vládu na zabránenie otvoreniu nového ťažobného poľa, kým toto je v kompetencii samosprávneho kraja, je takpovediac fail.

No a napokon, čo je logické na financovaní transformácie z našich daní? Ľuďom je jedno, či im peniaze z vrecka vytiahneme cez účet za elektrinu alebo cez dane. V situácii, keď sa prirodzené ekonomické riešenia ponúkajú samy a pomocnú ruku ponúka aj Európska komisia, je logickejšie na to vrecko nesiahať vôbec.

Baníci si zaslúžia pravdu

V regióne je nedostatok pracovných síl. Preto je nepochopiteľný ďalší návrh, aby baníci sedeli doma a tri roky sme im za to posielali plat. A s viacerými z nich som mal možnosť sa osobne zhovárať. Boli to všetko správni chlapi s dvoma pracovitými rukami a triezvym rozumom. Ani jeden z nich nechce sedieť odložený v kúte. Navyše, pre baníkov bude aj po ukončení dotácií stále dostatok práce pri rekultivácii podzemia aj nadzemia. Hornonitrianske bane sú povinné si na tento účel vytvárať finančnú rezervu.

Podčiarknuté, sčítané – útlm baníctva na hornej Nitre je rozbehnutý vlak. Je zbytočné preťahovať sa o výhybku, aby išiel práve po tej mojej koľaji. Najdôležitejší sú totiž ľudia, Slováci, ktorí sa v tom vlaku vezú. Nerobme z nich rukojemníkov, neklamme a ani im neťahajme medové fúzy popod nos. Cieľom nás, politikov, má byť zabezpečiť plnohodnotnú prácu a život po uhlí. Odmenou nám bude ekonomicky sebestačný región a nižšie ceny elektriny pre všetkých. Strana Sloboda a Solidarita má tieto riešenia odborné a premyslené.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie