Denník N

Roman Kvasnica: Štát skúša svoje právnické zručnosti na bezmocných, ako sú Rómovia z Moldavy

Roman Kvasnica. Foto – archív R. K.
Roman Kvasnica. Foto – archív R. K.

Zápisnice z výpovedí nekorešpondujú s tým, čo svedkovia povedali. Posudky písal znalec, ktorý ich písať nemal. Aj tak sú Rómovia z Moldavy nad Bodvou obvinení z krivej výpovede, lebo si vraj bitku od policajtov vymysleli. Na chyby vo vyšetrovaní upozorňuje ich právny zástupca Roman Kvasnica.

Sledovali ste prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou už predtým, ako ste ho pred pár mesiacmi prevzali?

Vnímal som ho ako verejnosť. Rovnako som sledoval aj mediálne výstupy ministra vnútra a premiéra po zásahu. Možno mi to aj priblížilo inú kauzu, ktorú som v minulosti robil. Som alergický na vystúpenia politikov k zásahom polície. Pokiaľ sa začnú vyjadrovať, je to nebezpečné, lebo môžu prejudikovať do budúcnosti celé vyšetrovanie, čo sa stalo na Slovensku už mnohokrát. Takto som vnímal už na začiatku tento prípad.

Prečo vám tak prekážajú politické vyjadrenia k policajným zásahom?

Pretože polícia je vojensky organizovaná zložka, ktorá sa musí striktne pohybovať v určitých zákonných mantineloch. Akékoľvek výstupy politického vedenia ministerstva vnútra a premiéra sú ohromným zásahom do možnosti riadneho preverenia zákonnosti postupu polície. Politici sú nepoučiteľní a ohromne ich to láka, pretože obvykle majú informácie, ktoré nemajú novinári alebo verejnosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie