Denník N

Kandidátka na primátorku Caroline Líšková: Stále sa v noci v Bratislave necítim bezpečne

Caroline Líšková. Foto N - Tomáš Benedikovič
Caroline Líšková. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kandidátka KDH na bratislavskú primátorku hovorí, či je hlavné mesto otvorené političke s tmavšou farbou pleti, a predstavuje program, v ktorom ráta aj s mýtom pri vstupe do hlavného mesta pre ľudí mimo Bratislavy.

Caroline Líšková (47) je manažérka a členka KDH. Študovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave, pracovala pre spoločnosť Dalkia a Tatra Banku, neskôr si založila konzultačnú firmu a učila manažment na vysokej škole. Kandiduje na bratislavskú primátorku.

Ako často sa vás pýtajú na váš pôvod?

Po vstupe do kampane sa mi to stáva oveľa častejšie. Počas môjho pracovného života sa mi stávalo, že ľudia síce evidovali iný odtieň mojej pleti, ale otvorene sa zvykli spýtať až po niekoľkých stretnutiach. Vo verejnom priestore to prichádza ako jedna z prvých otázok.

Na webe sa dá dohľadať, že máte otca z Ghany, no skúsme to od začiatku: aký je váš príbeh?

Môj otec prišiel do Bratislavy študovať medicínu v roku 1963. Nebola to jeho prvá voľba. Otcova staršia sestra študovala v tom čase pediatriu v Londýne, no jeho neprijali. Hľadal teda nejaký plán B a dostal ponuku ísť do Československa, Maďarska či Poľska. Vybral si Československo. Prvý rok sa učil slovenčinu v Senci, lebo medicína sa u nás v tom období nedala študovať po anglicky.

To zrejme preňho nebolo jednoduché.

Bolo to veľmi ťažké, aj keď už študoval medicínu, prekladal si pri skúškach otázky do angličtiny a až potom odpovedal v slovenčine. Veľmi ho preto obdivujem. Otec promoval v roku 1970, už na začiatku štúdia stretol moju mamu, šesť rokov spolu chodili a po vysokej škole sa zobrali.

Takže taká klasická láska zahraničného študenta a Slovenky.

Skôr osudová láska, ktorá trvá dodnes.

Vyrastali ste v Bratislave?

Narodila som sa v Bratislave, konkrétne v pôrodnici na Zochovej. Mama je Bratislavčanka a moji rodičia tu žili tiež. Neskôr sa rozhodli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komunálne voľby 2018

Slovensko

Teraz najčítanejšie