Denník N

Vyvíjajú appku pre verejnú osobnú dopravu, ktorou zaplatíte za cestovný lístok

Reprofoto – Ubian
Reprofoto – Ubian

Vývojári vo svete pracujú na tom, aby bola platba za verejnú dopravu čo najjednoduchšia. „Aby to bolo tak, že nastúpite a nič neriešite,“ vraví predstaviteľ Transdaty.

Aplikácia Ubian spoločnosti TransData pokrýva viac ako 93-tisíc spojov verejnej hromadnej dopravy a prináša dopravné informácie takmer z celého Slovenska v reálnom čase.

Aplikáciu som si vyskúšal a na žilinskom sídlisku si zvolil ľubovoľnú lokalitu, kam sa chcem dostať. Na mapovom podklade si najprv nájdem najbližšiu zastávku MHD, a keď na ňu kliknem, rozbalia sa mi jednotlivé spoje s cestovnými poriadkami.

Ubian obsahuje viac ako stovku cestovných poriadkov z celého Slovenska, trasy liniek MHD, a ak sa používateľ pripojí na internet, tak aj pozíciu dopravného prostriedku v reálnom čase (ak dopravca takým systémom disponuje).

Používateľ vidí, či spoj mešká, a ak áno, vie, koľko minút. Aplikácia tomu prispôsobí vyhľadávanie a používateľovi ponúkne iný spoj, ak je pre neho výhodnejší.

Obľúbené zastávky si môže uložiť. Aplikácia je dostupná pre iOS i Android a podstatnú časť funkcií možno používať aj offline.  

Platba

Okrem navigácie a cestovných poriadkov umožní aplikácia aj platbu za cestovný lístok. „Platforma na platbu mobilom je v aplikácii Ubian plne pripravená. To, či a v akom rozsahu sa bude na Slovensku platiť v doprave mobilom, je už v rukách dopravných spoločností a ich zriaďovateľov. V praxi sa mobilom zatiaľ platiť nedá, do skúšobnej prevádzky sa chystá v MHD v Bratislave,“ povedal riaditeľ Transdaty Branislav Jurčišin.

Fungovalo by to tak, že človek by si stiahol appku, prihlásil by sa a zaregistroval si ľubovoľný počet bankových kariet. „Potom si u konkrétneho dopravcu zvolím konkrétny lístok z ponuky. Lístok si kúpim buď jednorazovo, alebo si ho uložím do peňaženky a vyberiem neskôr,“ vraví Andrej Čačko z Transdaty. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie