Vyvíjajú appku pre verejnú osobnú dopravu, ktorou zaplatíte za cestovný lístok

Vývojári vo svete pracujú na tom, aby bola platba za verejnú dopravu čo najjednoduchšia. „Aby to bolo tak, že nastúpite a nič neriešite,“ vraví predstaviteľ Transdaty.

Reprofoto – Ubian

Aplikácia Ubian spoločnosti TransData pokrýva viac ako 93-tisíc spojov verejnej hromadnej dopravy a prináša dopravné informácie takmer z celého Slovenska v reálnom čase.

Aplikáciu som si vyskúšal a na žilinskom sídlisku si zvolil ľubovoľnú lokalitu, kam sa chcem dostať. Na mapovom podklade si najprv nájdem najbližšiu zastávku MHD, a keď na ňu kliknem, rozbalia sa mi jednotlivé spoje s cestovnými poriadkami.

Ubian obsahuje viac ako stovku cestovných poriadkov z celého Slovenska, trasy liniek MHD, a ak sa používateľ pripojí na internet, tak aj pozíciu dopravného prostriedku v reálnom čase (ak dopravca takým systémom disponuje).

Používateľ vidí, či spoj mešká, a ak áno, vie, koľko minút. Aplikácia tomu prispôsobí vyhľadávanie a používateľovi ponúkne iný spoj, ak je pre neho výhodnejší.

Obľúbené zastávky si môže uložiť. Aplikácia je dostupná pre iOS i Android a podstatnú časť funkcií možno používať aj offline.  

Platba

Okrem navigácie a cestovných poriadkov umožní aplikácia aj platbu za cestovný lístok. „Platforma na platbu mobilom je v aplikácii Ubian plne pripravená. To, či a v akom rozsahu sa bude na Slovensku platiť v doprave mobilom, je už v rukách dopravných spoločností a ich zriaďovateľov. V praxi sa mobilom zatiaľ platiť nedá, do skúšobnej prevádzky sa chystá v MHD v Bratislave,“ povedal riaditeľ Transdaty Branislav Jurčišin.

Fungovalo by to tak, že človek by si stiahol appku, prihlásil by sa a zaregistroval si ľubovoľný počet bankových kariet. „Potom si u konkrétneho dopravcu zvolím konkrétny lístok z ponuky. Lístok si kúpim buď jednorazovo, alebo si ho uložím do peňaženky a vyberiem neskôr,“ vraví Andrej Čačko z Transdaty. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |