Denník N

Newsfilter: Prípad Moldava je výstrahou pred návratom Fica a Kaliňáka do úradov

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Košický okresný súd potrestal obete policajného násilia. 2. Minister Gajdoš zase klamal ako Pinocchio. 3. Andrejovi Dankovi chýba v televízii viac Andreja Danka.

Gemerka zo slovenského krasuMinerálna voda Gemerka, s obsahom horčíka a vápnika, priaznivo pôsobí na psychické aj fyzické zdravie.


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Košický okresný súd potrestal obete policajného násilia

Tesne pred piatym výročím policajnej akcie v Moldave nad Bodvou poznáme mená prvých odsúdených. Nie sú to však policajti, ktorí bez povolenia vstupovali do súkromia, bezdôvodne mlátili ľudí alebo ich neoprávnene zadržiavali. Košický súd odsúdil trestným rozkazom dve z obetí policajnej šikany podmienečne za krivú výpoveď. Súd to stihol skôr, než k nim vôbec došlo oznámenie o obžalobe. Obaja sa odvolali, takže rozhodnutie je neprávoplatné.

Ideme na nich. Znamená to, že jeden z najodpornejších prípadov kombinovaného zlyhania polície, policajnej inšpekcie, súdneho znalca, vlády a prokuratúry sa rozšíril aj o zlyhanie súdnej moci. Dve inštitúcie, ktoré nezlyhali, bol úrad prezidenta a Úrad verejného ochrancu práv reprezentovaný Janou Dubovcovou. Ona venovala policajnej akcii v Moldave toľko času a energie, o akom sa zainteresovaným prokurátorom, sudcom, policajtom a inšpektorom ani nesníva. Práve ona dnes pripomenula všetky kľúčové okolnosti policajnej akcie.

 • Pokyn na represívno-pátraciu akciu bol vydaný 17. júna 2013 s odôvodnením, že sa budú hľadať veci z trestnej činnosti a osoby, po ktorých je vyhlásené pátranie.
 • Nebola nájdená ani jedna osoba, po ktorej bolo vyhlásené pátranie a ani jedna vec pochádzajúca z trestnej činnosti.
 • V policajnom pokyne neboli konkrétne mená ľudí, po ktorých mali policajti pátrať.
 • Policajti nemali ani zoznam a opis vecí, po ktorých mali pátrať.
 • V celom okrese bolo v tom čase v pátraní osem ľudí (neplatenie výživného, resp. drobná krádež), z nich len jeden žil v osade napadnutej policajtmi.
 • Na akciu prišlo 63 policajtov 23 autami a 

  Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

 • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
 • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
 • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Slovensko

Teraz najčítanejšie