Denník N

Hedviga: Po svojich skúsenostiach som nič iné ako obvinenie Rómov z Moldavy nečakala

Hedviga Malinová Žáková. Foto – tasr
Hedviga Malinová Žáková. Foto – tasr

Príbeh Hedvigy Malinovej Žákovej mnohí prirovnávajú k príbehu Rómov z Moldavy nad Bodvou. V oboch sa z poškodených stali páchatelia. Hedviga po rokoch vyšetrovania zvolila únik zo Slovenska. Uvedomila si, že nie je normálne každý deň doma do jedenástej čakať poštára, aké predvolanie prinesie.

Váš príbeh a príbeh Rómov z Moldavy mnohí porovnávajú. Sledovali ste kauzu policajnej razie pred piatimi rokmi?

Áno, správu v médiách som  zachytila, ale na začiatku som prípad sledovala len okrajovo, lebo to bolo jedno z najturbulentnejších období v mojom živote. Jednak som bola šikanovaná zo strany psychiatrov a psychológov, ktorí dostali od generálnej prokuratúry za úlohu vyšetriť môj duševný stav spätne ku dňu 25. augusta 2006 a systematicky ma predvolávali na vyšetrenia. A na druhej strane moja najlepšia kamarátka zápasila s nádorom mozgu a robila som si pre ňu veľké starosti.

Po tom, ako sa rozbehlo vyšetrovanie, prišiel priamo do Moldavy na policajnú stanicu vtedajší premiér Fico a aj minister vnútra Kaliňák, aby vyjadrili policajtom podporu. Čo ste si vtedy pomysleli, keď ste to videli?

Pamätám si, ako tam sebavedomo vystupovali a chválili prácu policajtov a ja som sa na nich cez obrazovku pozerala a rozmýšľala, čo sú to za ľudia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie