Denník N

Pre Most-Híd sú ľudské práva už len prázdne frázy

Podieľajú sa na porušovaní ľudských práv občanov tým, že mlčia, ako aj tým, že pomáhajú koaličným partnerom v takomto konaní pokračovať.

Autor je poslancom NR SR

Strana Most-Híd sa od svojho vzniku hlásila k ochrane ľudských práv. Bolo to samozrejmé, hlavne z dôvodu, že strana prioritne zastupuje menšiny žijúce na Slovensku: Maďarov, Rusínov, Rómov. Most-Híd však nebol len reprezentantom menšín, ale aj niektorých predstaviteľov slovenskej väčšiny. Otázka ochrany ľudských práv bola silnou hodnotou strany, až kým sa nerozhodla vstúpiť do vlády s Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom.

Jedným z dôvodov môjho odmietnutia vstúpiť do tejto vlády bolo, že nie je správne spojiť sa s ľuďmi, ktorí zneužitím štátnej moci vyštvali Hedvigu z krajiny. Dnes tu máme možnosť vidieť opakovanie tohto prípadu na Rómoch z Moldavy nad Bodvou, ktorí sa tiež zbili sami (nebola to polícia počas 30-minútovej represívno-pátracej akcie).

Tí, čo nabrali odvahu a prehovorili o brutalite polície a dokonca podali trestné oznámenie, zrazu uvideli zneužitie štátnej moci v praxi. Zrazu sa z tých, čo trpeli zásahom polície, stali klamári a podvodníci. Dnes ich idú trestne stíhať a odsúdiť.

To oni sa sami zbili, tak ako Hedviga, to oni krivo vypovedali ako Hedviga. Je to zo strany polície a orgánov činných v trestnom konaní identický postup. Je evidentné, že ide o politické zadanie. Je to zámer zastrašiť občanov vlastnej krajiny, aby sa báli proti predstaviteľom štátu pri ich prehreškoch prehovoriť.

Dnes pri uplatňovaní takéhoto postupu zo strany štátu v plnej miere asistuje strana Most-Híd. Hodnota, ktorú strana reprezentovala v očiach voličov, že bojuje za ľudské práva, je dnes už len očným klamom. Podieľajú sa na porušovaní ľudských práv občanov tým, že mlčia, ako aj tým, že pomáhajú koaličným partnerom v takomto konaní pokračovať.

Aj vyšetrovanie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice vykazuje množstvo zlyhaní a nejasností. Akoby sa zdalo, že štátna mašinéria, ktorá zaviedla systém korupcie a klientelizmu do každodenného života a prepojila úrad vlády s talianskou mafiou, zámerne prípad vyšetriť nechcela. Ťažko by bolo dospieť k záveru, „že sa samozavraždili“, a nie, že boli umlčaní. Mohlo by sa zdať, že tieto prípady nijako nesúvisia. A predsa. Je to o zastrašovaní tých, čo poukážu na nespravodlivosť. Je to o tých, čo tento chorý systém prevádzkujú… od predsedov politických strán vládnej koalície cez jednotlivých ministrov až po vrátnikov, ktorých do funkcií nominovali. To oni tento systém prístupu k vlastným občanom krajiny uplatňujú.

Aj za tento prípad sa raz vláda bude musieť ospravedlniť, rovnako ako sa musela ospravedlniť Hedvige.

Normálny občan sa za takúto vládu musí hanbiť.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie