Denník N

Poslanec Marián Kéry: Mať za menom napísané „Smer“ je niekde už aj na škodu

Poslanec Smeru Marián Kéry v strede, vedľa Roberta Fica. Foto – TASR
Poslanec Smeru Marián Kéry v strede, vedľa Roberta Fica. Foto – TASR

V Smere nemáme lepšieho kandidáta na prezidenta, ako je Miroslav Lajčák, hovorí radový poslanec strany Marián Kéry. V rozhovore vraví, že Kaliňák mal odísť skôr, aj že by Andrej Kiska mohol Smer niekedy pochváliť.

Denník N pripravil tému o tom, ako vidia svoju budúcnosť a perspektívy strany Smer radoví, menej známi poslanci tejto strany. Poslanec Marián Kéry (40) kandidoval v roku 2016 do parlamentu zo 62. miesta kandidátky, okrem mandátu v parlamente vykonáva aj funkciu vicežupana Nitrianskeho kraja. 

Minulý týždeň predniesol prezident Andrej Kiska správu o stave republiky. Váš predseda si ju v sále nevypočul, vy ste tam sedeli. Ako sa vám pozdávala?

Zdá sa mi, že v posledných dvoch rokoch sa z jeho správ vytratila nadstraníckosť, o ktorej hovoril po svojom zvolení. Túto ambíciu nenaplnil. Dnes navyše vieme, že sa pán Kiska nebude uchádzať o post prezidenta, ale mieni ďalej aktívne zasahovať do politiky, či už formou podpory pre nejaké politické subjekty, alebo založí vlastnú stranu. Nepríde mi teda, že by dnes správy prezidenta mali takú dôveryhodnosť, ako mali predtým.

Čo sa vám konkrétne nepáčilo?

Zdá sa mi nešťastné kritizovať veci, ktoré sú mne ako ľavičiarovi srdcu blízke. Napríklad zastropovanie odchodu do dôchodku. Veď my neriešime terajší stav, ale myslíme do budúcnosti. Vieme, ako ľudia na Slovensku ťažko pracovali. Nie je možné neustále predlžovať odchod do dôchodku. Vravel, že si na dôchodky spomenieme len vtedy, keď si chceme zabezpečiť vyššie preferencie. Dokonca to osobne vztiahol na pána ministra Richtera, keď hovoril, že si na také veci spomenieme, keď ide o zotrvanie v politike…

…podľa mňa tu narážal skôr na Roberta Fica.

Možno. Nie je to správne. V tomto sú Robert Fico aj Ján Richter autentickí. Ľavicovú politiku robíme dlhodobo. Už za éry Tomanovej prišiel vianočný dôchodok. Neskôr sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie