Denník N

Kiska okľukou riešil nové stíhačky. Vyzval bulharského prezidenta, aby poradil najlepší stroj

Bulharský prezident Rumen Radev je bývalý šéf letectva a stíhací pilot. Foto – archív R. Radeva
Bulharský prezident Rumen Radev je bývalý šéf letectva a stíhací pilot. Foto – archív R. Radeva

Bývalý veliteľ bulharského letectva vysvetľoval, prečo je dobré vymeniť ruské migy a podľa akých kritérií si vyberať nový stroj.

Prezident Andrej Kiska sa v utorok pokúsil okľukou vstúpiť do debaty o výbere nových stíhačiek, o ktorých sa momentálne rozhoduje v úzkom kruhu nominantov SNS. Využil na to návštevu bulharského prezidenta Rumena Radeva, s ktorým sa stretol v Prezidentskom paláci.

Návštevy prezidentov z balkánskych krajín obvykle neplnia titulné stránky novín. Pri Radevovi však Kiska pripomenul, že je to bývalý stíhací pilot a generál bulharskej armády, ktorého by si mohli vypočuť aj slovenskí novinári. Bol dokonca v čele komisie, ktorá vyberala nový typ stíhačky pre Bulharov.

„Myslím si, že dnes nemáme hádam lepšieho odborníka, s ktorým by sme sa mohli porozprávať, ako je Rumen, ktorý, pokiaľ sa nemýlim, nalietal v stíhačkách viac ako 1600 hodín, venoval sa tejto téme celý život,“ vyzdvihol ho Kiska.

Slovenský prezident na to išiel nenápadne. Na spoločnom brífingu s Radevom najprv povedal pár všeobecných slov o tom, že pre Bulharsko a Slovensko je dôležité členstvo v NATO. „Oslím mostíkom“ prešiel k dileme, či je lepšie kúpiť švédske stíhačky Gripen alebo americké F-16. A naznačil prítomným novinárom, že by sa na názor mohli spýtať aj Radeva.

„Myslím si, že toto bude aj očakávaná otázka od vás novinárov, čo si o tom myslí, ktorým smerom by sme sa mali vybrať,“ poznamenal Kiska.

Kiska a bulharský prezident Rumen Radev počas kladenia vencov pri pamätníku Brána slobody. Foto – TASR

Lietadlo pre chudobnejších

Bulharsko je dnes v podobnej situácii ako Slovensko. Jeho letectvo využíva ruské lietadlá MiG-29, ktoré plánuje mať vo výzbroji do roku 2022. Dovtedy by chcelo prezbrojiť na západnú techniku. Rozhoduje sa medzi novými švédskymi gripenmi, alebo používanými stíhačkami F-16 a Eurofighter, ktoré by si kúpilo od iných európskych štátov.

Radev nedal Slovákom jednoznačné odporúčania, čo je lepšie. Naznačil však, že je dobré rozhodovať sa podľa peňazí, čo by hovorilo v prospech

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenské stíhačky

Slovensko

Teraz najčítanejšie