Denník N

Vitajte, traktoristi, ale nič pre vás vlastne nemáme

Protest farmárov v Nitre. Foto – TASR
Protest farmárov v Nitre. Foto – TASR

Reálna a rýchlosplniteľná je len požiadavka na agrokobru.

Skupina nespokojných farmárov z viacerých častí Slovenska dorazila tento týždeň na traktoroch do Bratislavy. Budú žiadať prijatie u premiéra a veria, že ich požiadavky začne niekto brať vážne. Ide o skupinu farmárov, ktorá má podporu veľkej časti verejnosti, vie upútať médiá, sú to vytrvalí ľudia, cítia, že sú v práve a nemajú už veľmi čo stratiť. Pravdepodobnosť, že si nejaké sľuby na návšteve v hlavnom meste vymôžu, je tak preto relatívne vysoká.

Pochopili to aj ostatní hráči v agrosektore, a preto malých farmárov privítali veľké agrokomory v Bratislave vyhlásením, v ktorom ich krok hodnotia ako „protest úzkeho okruhu poľnohospodárov“.

Cieľ je jasný. Päť komôr, medzi ktorými sú aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Potravinárska komora Slovenska, odkazuje verejnosti a vláde, že rokovať majú s nimi. Že tí chlapi protestujúci na traktoroch nie sú takí vplyvní ako oni.

Fakticky majú veľké komory v rozložení síl určite pravdu. Zastupujú rozhodujúcu väčšinu fariem, či už z pohľadu obhospodarovanej pôdy, veľkosti produkcie, zamestnanosti, či prijatých dotácií. Sú niečo ako ZMOS v samospráve. Bez ich súhlasu nedokáže žiadna vláda presadiť v sektore väčšiu zmenu.

Matečná to veľmi dobre vie a Pellegrini je dosť bystrý, aby to pochopil.

Nie všetci veľkí sú mafiáni

Nie je náhoda, že menší

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Protesty farmárov

Komentáre

Teraz najčítanejšie