Denník N

Vitajte, traktoristi, ale nič pre vás vlastne nemáme

Protest farmárov v Nitre. Foto – TASR
Protest farmárov v Nitre. Foto – TASR

Reálna a rýchlosplniteľná je len požiadavka na agrokobru.

Skupina nespokojných farmárov z viacerých častí Slovenska dorazila tento týždeň na traktoroch do Bratislavy. Budú žiadať prijatie u premiéra a veria, že ich požiadavky začne niekto brať vážne. Ide o skupinu farmárov, ktorá má podporu veľkej časti verejnosti, vie upútať médiá, sú to vytrvalí ľudia, cítia, že sú v práve a nemajú už veľmi čo stratiť. Pravdepodobnosť, že si nejaké sľuby na návšteve v hlavnom meste vymôžu, je tak preto relatívne vysoká.

Pochopili to aj ostatní hráči v agrosektore, a preto malých farmárov privítali veľké agrokomory v Bratislave vyhlásením, v ktorom ich krok hodnotia ako „protest úzkeho okruhu poľnohospodárov“.

Cieľ je jasný. Päť komôr, medzi ktorými sú aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Potravinárska komora Slovenska, odkazuje verejnosti a vláde, že rokovať majú s nimi. Že tí chlapi protestujúci na traktoroch nie sú takí vplyvní ako oni.

Fakticky majú veľké komory v rozložení síl určite pravdu. Zastupujú rozhodujúcu väčšinu fariem, či už z pohľadu obhospodarovanej pôdy, veľkosti produkcie, zamestnanosti, či prijatých dotácií. Sú niečo ako ZMOS v samospráve. Bez ich súhlasu nedokáže žiadna vláda presadiť v sektore väčšiu zmenu.

Matečná to veľmi dobre vie a Pellegrini je dosť bystrý, aby to pochopil.

Nie všetci veľkí sú mafiáni

Nie je náhoda, že menší

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Protesty farmárov

Teraz najčítanejšie